İngiltere Üniversiteleri ve Dil Okulları Resmi Başvuru Merkezi

AP Sınavı ve İngiltere

AP Sınavı Nedir? (Advance Placement)

AP yani advance placement İngilizce programı ABD’de başlayan ve neredeyse tüm dünyada etkin olan bir programdır. Mükemmeliyetçi bir eğitim hedefi olan bu program geniş kapsamlı ve oldukça yoğun bir sistemi beraberinde getirir.

AP Programı öğrencilere, lisedeyken üniversite seviyesindeki dersleri alma ve bu derslerden üniversitede muaf olma imkanı sunar. Özellikle öğrencilerin yurt dışı üniversite başvurularında kabul aşamasında, bir öğrencinin lise döneminde AP dersleri almış ve sınavlardan başarıyla geçmiş olması akademik eğitim için hazır olduğunun bir göstergesi olarak kabul edilmektedir.

Türkiye’de bazı liseler de öğrencilerine AP programı sunar. Bu diploma programına katılan öğrenciler süregelen müfredat derslerine ek olarak AP dersleri de alırlar.

AP Sınavının Amacı ve Ders Çeşitleri

-AP sınavı derslerine başarılı ve notları yüksek olan öğrencilerin İngiltere, Amerika, Kanada gibi ülkelerde bulunan seçilmiş üniversitelerinden ve kolejlerinden  kabul alma olanağı sağlar.

-Henüz lisede öğrenciyken AP sınavından başarılı olan bir öğrenci akademik hayatını kolaylaştırarak yurt dışındaki üniversitelerde de geçerli sayılmasını sağlamış olur.

-Online olarak AP üniversite seviyesindeki derslerden sayesinde öğrenci yüksek öğretim sistemine daha erken adapte olmuş olur.

-Öğrencilerin uluslararası olarak kabul edilmişliği olan ders kredileri aracılığıyla yurt dışı üniversitelere kabul edilme ihtimalini yükseltir.

–  Ayrıca çift-anadal programlarında (double major) daha kolay okuyabilirler.

AP Sınavının Tarihi ve İçeriği

AP sınavları çoktan seçmeli sorulardan oluşan bir bölüm ile kıs cevaplı ve/veya kompozisyon şeklinde sorulardan  oluşan ikinci bölümden oluşur. Sınav süresi ile sınavda çıkan soruların sayısı ve içeriğine göre farklılık göstermektedir. Şıklı sorular bilgisayar üzerinden, kısa cevaplı ya da kompozisyon gerektiren daha uzun cevaplar ise AP profesörleri tarafından ölçülür ve değerlendirilir.

AP sınavları senede bir kez mayıs ayında düzenlenir. Sınava katılım sayısı için herhangi bir kısıtlama yoktur.

AP Sınav Sonuç Değerlendirilmesi:

İki bölümün toplamından oluşan sınav sonuç değerlendirilmesi 1 ile 5 puan arasında bir not ile değerlendirilir.
Üç adet AP sınavına girip hepsinden 5 üzerinden minimum 3 alan öğrenciler AP Scholar unvanını kazanır. Sınav değerlendirmeleri Temmuz ayı içinde üniversitelere gönderilir. Sınav raporu öğrencilerin o günde dek girmiş olduğu bütün AP sınav neticelerini gösterir.

Türkiye’deki bazı liseler de AP programı sunmaktadır. AP diploma programına katılan öğrenciler kendi müfredatına ek olarak, AP dersleri de almaktadır. Bu sebeple zaman zaman özel eğitim desteğine ihtiyaç duyabilmektedirler. 

WEEK 1

WEEK 2

AP Sınavı Danışmanlığımızdan Yararlanın
  • AP Sınav başvurusu,
  • Sınava yönelik ders seçimi,
  • AP Sınav hazırlığı,

Amerika, Kanada, İngiltere ve avrupa ülkeleri için üniversite başvurularınızda önemi ve nasıl kullanacağınıza dair tavsiyelerimizi danışmanlarımız ile randevu alarak görüşebilirsiniz. 

contact_small.png