İngiltere Üniversiteleri ve Dil Okulları Resmi Başvuru Merkezi

Brexit ve İngiltere Üniversiteleri

Öğretim üyeleri önemli araştırma sonuçlarının tehdit altında olduğu konusunda uyarıda bulundular.

Üniversite liderleri, İngiltere Avrupa Birliği ile anlaşmaya varmazsa öğrencilerin, personellerin ve araştırmaların risk altında olduğu konusunda hükümeti ve siyasi liderleri uyardı.

MPs ye yayınlanan bildiride -– İngiltere’de 150 den fazla eğitim kurumlarını toplu bir şekilde temsil eden- İngiltere Üniversiteleri, Russell Group, Guild HE, MillionPlus ve University Alliance anlaşmaya varılmadığı takdirde etkilerinin iyileştirilmesi on yıl kadar bir zaman alacak “akademik,kültürel,bilimsel gerilemelere yol açabileceğini belirttiler.”

Bildiride belirtildiği gibi: 50.000 EU çalışanımız ve 130.000 EU öğrencimiz, Avrupa’da öğrenim gören 15.000 İngiliz öğrenci hariç, gelecekleriyle ilgili kaygılarla dolu bir yıla başlamaktadırlar.

Önemli araştırma konuları üzerinde, yeni kanser tedavi yöntemlerinden iklim değişiklikleriyle savaşan teknolojilere kadar, uzlaşmaya varılacağı söylendi. Aksi takdirde, değişim öğrencileri, çalışanlar ve bilgi kaynakları ciddi anlamda zarar görecektir. İşletmelerin seyahat, güvenlik ve tedarik zincirleriyle ilgili konularda uzlaşma sağlanamadığında bunun doğuracağı sonuçlarla ilgili endişeleri olduğunu belirttiler.

Bildiride, üniversite liderlerinin düşüncelerine göre, hükümetin konumunu garantilemesi, doğru önlemler alması ve gerekli azmi göstermesi gerekmektedir. Eğer 29 Mart’a kadar anlaşmaya varılmazsa, İngiltere’nin Avrupa Birliğinden çıkması önlenemeyecek bir boyuta ulaşacaktır.

“Acil olarak çözülmesi gereken bir konu olarak, üniversite liderleri, Mart ayının sonunda İngiltere’nin saf dışı bırakılması durumunda araştırma fonunun garanti edilmesi çağrısında bulundu.

European Research Council (ERC) and Marie Skłodowska-Curie Actions (MSCA) ‘a göre,iki yılı aşkın bir sürede, İngiltere’ye tahmini 1.3 milyar €’ ya mal olacak planın kapsamında; iklim değişikliğiyle savaşan, yeni kanser tedavi yöntemleri geliştiren önemli bilimsel keşiflere yatırım yapmak vardır. İngiltere, akabinde Almanya olmak üzere, şuanda ERC (Avrupa Araştırma Konseyi’nin sağladığı hibeler konusunda en başarılı ülkedir; fakat anlaşma sağlanamazsa bu durum geçerliliğini yitirecektir.

Professor Dame Janet Beer, İngiltere Üniversiteleri Başkanı şunları ifade etti: “Biz, dünya çapında en iyi araştırma sistemlerini kurmuş, alanında başarılı akademisyenler ve öğrenciler yetiştirmiş evrensel bir ortaklığa ev sahipliği yapıyoruz ve Brexit konusunda anlaşmaya varılmaması hususunda taviz vermeyeceğiz. Toplumu ve ülkeyi bütün olarak etkileyen konularda karar vermek için zaman daralmaktadır.”

“Uzlaşmanın sağlanamadığı bir senaryoda, hükümetin Horizon 2020 fonlamasının devamlılığına dair söz verdiği zaman, bu güvencenin ERC ve MSCA fonlamasını kapsayacak şekilde olması da önemli bir husustur.”

“Sağlam bir güvence verilmeden, dünyanın önde gelen akademisyenleri ve araştırmacıları ERC fonunun risk altında olmadığı ülkelere doğru yönelebilirler, İngiltere’nin bu konumda kendini yeniden yapılandırmayı düşünmesi gerekir.”

Leave a Reply

📃 BİLGİ İSTE