İngiltere Üniversiteleri ve Dil Okulları Resmi Başvuru Merkezi

Newcastle University

Newcastle University

Lokasyon

Newcastle

Ranking

21

Web Site

Web Site

Temel Bilgiler

Lokasyon
Newcastle, England
Kuruluş Tarihi
1834
Yabancı Öğrenci Yüzdesi
19.3%
Öne Çıkan Bölümler
Tıp, Mimarlık, Sanat ve Tasarım
Üniversite Ücreti (Yıllık)
£13,980-17,935

Genel Bakış

Newcastle University, 1963 yılında üniversite statüsünü kazanmıştır. Yaklaşık 20.000 öğrencisinin 4.000’i uluslararası öğrenci olan Newcastle’ın global yapısı da oldukça güçlüdür. Konum itibariyle İngiltere’nin kuzeyinde bulunmaktadır. Russell Grup gibi prestijli bir topluluk üyesi olan üniversite, dünya genelindeki üniversiteler arasında da en iyi %1’lik dilim içerisindedir.

Öğrencilerinin %91’i tarafından memnuniyet oyunu alabilen bir üniversitedir. Bu oran ile İngiltere’de 6. sırada yer almaktadır. 2013/14 Mezuniyet Hedefleri anketine göre, memnuniyetin yanı sıra iş istihdamı veya yükseköğretime devam etme açısından da %94 gibi yüksek bir orana sahip bir üniversitedir.

Günümüzde üniversitenin en güçlü olduğu alanları oluşturan Tıp ve Cerrahi alanları sahip olduğu kampüsler ile de üniversitenin köklerini oluşturmaktadır. Tıp fakültesinin Durhan University ile yaptığı ortak çalışmalar, ulusal boyutta yapılan tıp alanındaki en iyi uygulamalar olarak seçilmiştir. Bu çalışmalara örnek olarak ülkenin en iyi kanser araştırma tesisi verilebilir. Ayrıca Newcastle University’nin hastane ve laboratuvar bazlı programları da İngiltere’de eğitim veren üniversiteler arasında ilk 5’te yer almaktadır.

Newcastle Üniversitesi, Londra Kampüsü

Newcastle University’nin Londra Kampüsü 2015 yılının Eylül ayında açılmıştır. Eğitimlerini Londra’da tamamlama imkanı sunan üniversite, Newcastle University diploması ile öğrencilerine daha kaliteli bir eğitim ortamı sunmaktadır. Finans, İşletme ve Pazarlama bölümlerinde lisans ve yüksek lisans eğitimi sunan Newcastle, eğitim seviyeleri yeterli olmayan öğrenciler için de pathway programları sunmaktadır.

Uluslararası Öğrencilere Yönelik Hizmetler

Öğrenim hayatına İngiltere’de yeni başlayan öğrenciler için düzenledikleri ‘Uluslararası Karşılama Haftası’ ile öğrencilerin adaptasyonlarını hızlandırırlar. Havaalanı karşılamadan kampüs içerisinde düzenlenen atölye çalışmaları, konferanslar ve ceilid (geleneksel bir dans) organizasyonları gibi birçok alanda yaptıkları çalışmalar ile öğrencilere farklı hizmetler sunulmaktadır. INTO ile yapılan partnerlik sayesinde pre-sessional programlarını öğrencilerine sunan üniversite, yıl boyunca da ücretsiz dil dersleri de vermektedir.

Sıralama

  • Times Üniversitesi Rehberi 2017'de 22. sırada
  • Guardian Üniversite Rehberi 2017'de 37. sırada
  • QS World University Rankings 2017'de 168. sırada yer almaktadır.

2008’den beri sıralamalardaki yerini yükselterek gelişen Newcastle University, 2014 yılında İngiltere genelinde yapılan Araştırma Mükemmellik Çerçevesinde 16. sırada yer aldı. Yapılan araştırmaların büyük bir kısmında ‘dünya lideri’ ve ‘uluslararası mükemmel’ kategorisinde yüksek oranlarla notlandırılmıştır.

Konaklama

Uluslararası öğrencilerin konaklama sıkıntısı yaşamamaları için ilk yıllarında konaklamaları garanti altına alınmıştır. Toplam 4.000 kişilik konaklama kapasitesine sahip olan üniversitenin sunduğu bu hizmetin dörtte bir kadarı yemekli konaklamadır. Birçok konaklama çeşidi olan bu tesiste en-suite ve standart odaların haricinde daha büyük tek kişilik odalar, paylaşımlı odalar ve stüdyo daireler de hizmet vermektedir. Yemeksiz olan konaklama seçeneğinde öğrencilerin kullanabileceği ortak mutfak bulunmaktadır. Özel konaklama seçeneği için üniversitenin sunduğu ücretsiz danışmanlık servisi de mevcuttur.

Lokasyon

İngiltere’nin kuzey doğusunda yer alan Newcastle’ın Londra’ya olan mesafesi 544 km’dir. Öğrenciler için canlı, kompakt ve kozmopolit bir atmosfere sahip olmak ile birlikte gece hayatı ve harika alışveriş imkanları ile öğrencilerin dikkatini çekmektedir. Bunun yanı sıra kültürü, büyüleyici geçmişi ve dikkat çekici mimari yapısı ile Tyne Nehri’nin kıyısında yer almaktadır.

Doğasıyla ön planda olan şehrin sahil manzarası, tepeleri, gölleri, kaleleri ve güzel kıyı şeritleri kolay ulaşım mesafesindedir. Durham, York ve Edinburgh gibi tarihi şehirlere ulaşım oldukça kolaydır. Londra’ya olan uzaklığı ise trenle sadece 3 saat kadardır. Paris, Barselona, Amsterdam ve Dubai gibi büyük şehirlere Newcastle havaalanından gün aşırı seferler düzenlenmektedir.

Mezunlar

  • Rowan Atkinson (Komedyen)
  • Princess Eugenie of York
  • Jonathan Sacks (İngiliz Milletler Topluluğu Birleşik Yahudi Cemaati Hahambaşı)

BÖLÜMLER/COURSES

NEWCASTLE ÜNİVERSİTESİ BÖLÜMLERİ
Courses at Newcastle University

BURSLAR/SCHOLARSHIPS

NEWCASTLE ÜNİVERSİTESİ BURSLARI
Scholarships at Newcastle University
📃 BİLGİ İSTE