İngiltere Üniversiteleri ve Dil Okulları Resmi Başvuru Merkezi

Queen Mary, University of London

Queen Mary, University of London

Temel Bilgiler

Lokasyon
London, England
Kuruluş Tarihi
1882
Yabancı Öğrenci Yüzdesi
23.8%
Öne Çıkan Bölümler
Diş Hekimliği, Sağlık, Drama
Üniversite Ücreti (Yıllık)

Genel Bakış

University of London’a bağlı olan üçüncü büyük kolejden biri olan Queen Mary’nin merkezi Londra kentinin doğusunda yer alır. Russell Grup araştırma üniversiteleri arasında olan bu okulun kökeni 1785 yılına dayanmaktadır. Öğrenci potansiyeli olarak 7.000’i uluslararası toplamda 20.000 öğrencisiyle kaliteli bir eğitim sistemine sahiptir.

Dünyada kabul görmüş araştırmalara ev sahipliği yapan Barts Londra Tıp ve Diş Hekimliği Fakültesi, dünyanın en büyük akademik sağlık bilimleri merkezidir. Diş Hekimliği Fakültesi çalışmalarına yeni taşındığı son teknoloji tesisinde devam etmektedir. Queen Mary Tıp Fakültesi’nde okuyan öğrencilere kardiyoloji, bulaşıcı hastalıklar, cerrahi ve diş hekimliği alanlarında özel programlar sunulmaktadır.

Yeni mezunlarının dahi yüksek maaşlarla işe başladığı Queen Mary, Sunday Times’ın İngiltere üniversiteleri arasında yaptığı yeni mezun maaşları sıralamasında 15. seçilmiştir. Ayrıca Nobel Ödülü almaya hak kazanmış 6 mezunu vardır.

Uluslararası Öğrencilere Yönelik Hizmetler

İngilizce eğitimi için kendini eksik hissedenlere, eğitim dönemi başlangıcından önce 5, 9 veya 13 hafta süren İngilizce hazırlık programları sunulmaktadır. Ayrıca İngilizce seviyelerini de yükseltmek isteyenler için Queen Mary’nin sunduğu İngilizce eğitimi yıl boyu devam etmektedir. Uluslararası oryantasyon programı ile uluslararası öğrencilerin üniversiteyle, birbirleriyle ve kentle tanışması amaçlanmaktadır. Ayrıca bu programı sağladığı hizmetlerden birisi de havaalanı karşılamadır.

Sıralama

  • Times Üniversite Rehberi 2017'de 40. sırada
  • Guardian Üniversite Rehberi 2017’de 34. sırada
  • 2017 QS Dünya Üniversiteleri Sıralamasında 123. sırada

Bazı alanlarda University College London ve Oxford Üniversitesi gibi prestijli okulları geride bırakan Queen Mary, tıp, tiyatro, dans, sinema, dilbilim, Rus ve Doğu Avrupa Dilleri alanlarında ilk 10 içinde yer almaktadır. Queen Mary’nin İngiltere’deki en iyi araştırma üniversitelerinden birisi olduğu, en son yapılan “Research Excellence Framework” ile ispat edilmiştir. Çok fakülteli okullar arasında 9. sırada yer alan Queen Mary, uluslararası en iyi okullar ve dünya lideri sıralamasında İngiltere’de 5. sırada yer almıştır.

Konaklama

Oturmaya elverişli 2.000’den fazla odasıyla Queen Mary University, 3 ile 11 öğrencinin kalabileceği bir şekilde konaklama imkanı sunmaktadır. Odaların çoğunda özel banyo bulunmaktadır. Ayrıca University of London’a bağlı diğer kolejlerin öğrencilerine de konaklama imkanı sağlanmaktadır. Bu öğrenciler için şehir genelinde birlikte yaşama imkanı sağlanan odaların sayısı yaklaşık 100 odadan oluşmaktadır.

Lokasyon

Öğretim hayatının büyük bir kısmı, Londra’nın doğu ucundaki Mile End’de bulunan Queen Mary’nin ana kampüsünde verilmektedir. Ayrıca üniversitenin ana kütüphanesine ve birkaç öğrenci yurduna ev sahipliği yapmaktadır. Bilimsel araştırmalarda çok sık kullanılan Whitechapel Kampüsü de ana kampüse çok yakındır.

Yüzyıllar boyunca dünyanın dört bir yanından gelen farklı kültürlere ev sahipliği yapan Londra, bu kültürlerin geleneksel bir kaynaşma noktası olmuştur. Doğu Londra, Shoreditch ve Brick Lane gibi popüler semtlere yakın olmakla birlikte diğer semtlerden daha ucuz olmasıyla da dikkat çekmektedir.

Nüfus olarak 8 milyon insanın yaşadığı ve İngiltere’nin başkenti olan Londra’da, farklı diller ve kültürler ile kaynaşmış bölgeler bulunmaktadır. Üniversiteler şehri olan Londra’da 43 üniversite bulunmaktadır. Bu üniversitelerde 100.000’in üzerinde eğitim gören uluslararası öğrenci bulunmaktadır. Tarihi özellikleri ile öne çıkan şehir, dünyaca ünlü müzeleri, restoranları, parkları, kültürü ve gece hayatı ile de her yıl 15 milyon turisti ağırlamaktadır.

Mezunlar

  • Bruce Dickinson (Iron Maiden)
  • J. G. Ballard (Yazar)
  • Graham Chapman (Komedyen ve oyuncu, Monty Python)
  • Sir Peter Mansfield (‘Fizyoloji veya Tıp’ kategorisinde Nobel Ödülü sahibi)
  • Bill O’Reilly (Televizyon sunucusu ve siyasi yorumcu)

BÖLÜMLER/COURSES

QUEEN MARY ÜNİVERSİTESİ BÖLÜMLERİ
Courses at Queen Mary University of London

BURSLAR/SCHOLARSHIPS

QUEEN MARY ÜNİVERSİTESİ BURSLARI
Scholarships at Queen Mary University of London
contact_small.png