İngiltere Üniversiteleri ve Dil Okulları Resmi Başvuru Merkezi

Sussex University

Sussex University

Lokasyon

Brighton

Ranking

41

Web Site

Web Site

Temel Bilgiler

Lokasyon
Brighton, England
Kuruluş Tarihi
1961
Yabancı Öğrenci Yüzdesi
26.1%
Öne Çıkan Bölümler
Medya ve Sinema, Siyaset Bilimi, Sanat
Üniversite Ücreti (Yıllık)
£15,100-18,750

Genel Bakış

Sussex University,1961’de İngiltere’nin güney kıyısındaki Brighton şehrinde  kurulmuştur. Günümüzde, 120’den fazla ülkeden gelen yaklaşık 13.000 öğrenciyi bünyesinde barındırmaktadır.Uluslararası Öğrenci Barometresi’nde öğrencilere destek oluşturmak amacıyla yürütülen ücretli iş yerleştirme programlarıyla birlikte  lisans programlarının devamlılığına katkıda bulunmaktadırlar.

Üniversitenin sunduğu iş yerleştirme programı sayesinde, mezun olan öğrencilerin %96’sı mezuniyet sonrasındaki altı ay içerisinde kolaylıkla iş imkanı yakalamaktadır. Sussex University İngiltere’de istihdam edilebilirlik açısından dördüncü sırada yer almaktadır. En son yapılan Ulusal Öğrenci Anketine göre üniversiteden memnun olan öğrenci oranı %87, üniversite personelinin sunduğu hizmetten memnun kalan öğrenci oranı ise % 92 olarak bulunmuştur.

Sussex University bünyesinde barındırdığı Nobel Ödülü sahibi, Kraliyet Cemiyeti ve İngiliz Akademisi üyesi personelleriyle araştırma kadrosuyla oldukça güçlüdür. Üniversite yakın zamanda, ana kampüsünü geliştirmek için yaptığı 100 milyon sterlinlik büyük bir yatırım ile artan öğrenci nüfusuna uygun şekilde geliştirilmiş yeni tesisler inşa etmiştir. Son yapılan yatırımla, Sussex’in araştırma profili daha da güçlenmiştir; Bilişsel Bilim, Ortadoğu Çalışmaları için enstitüler açılmıştır. Sussex, araştırma konusunda İngiltere’de 4. sırada yer almaktadır.

Uluslararası Öğrencilere Yönelik Hizmetler

Yeni uluslararası öğrencilere, ülkelerinden ayrılmadan önceki sürece dair tavsiyeler veren faydalı bilgilerin bulunduğu bir kitapçık gönderilir. Bunun yanı sıra Londra Heathrow Havalimanı’ndan okula sunulan ücretsiz karşılama hizmeti ile ulaşımınız kolaylaştırılmaktadır. Yıl boyu yapılacak olan etkinliklerin yer aldığı bir bilgilendirilme programı da verilmektedir. İngilizce dil yeterliliği koşulunu henüz sağlayamayan öğrenciler için eğitim öncesinde on haftaya kadar İngilizce kurslarına katılma imkanı sağlanır. Uluslararası Ofis ve Yurtdışı Eğitim Ofisi tarafından sunulan akademik desteğin kapsamında; not alma, akademik yazım teknikleri, referans mektubu oluşturma, genel ve yoğun İngilizce kursları lisans öğrencilerine ücretsiz sunulmaktadır.

Sıralama

  • Times University Guide 2017’de 18. sırada
  • Guardian University Guide 2017’de 20. sırada
  • QS Dünya Üniversite Rehberi 2017’de 187. sırada

Sussex University, dünya genelindeki sıralama tablolarında üst sıralarda yer almaktadır. Şu anda mezunların genel memnuniyet anketine göre  dokuzuncu sıradayken, hizmet ve tesislere yapılan yatırımlara bakılarak yapılan değerlendirmelerde İngiltere’de sekizinci sıradadır. Sussex öğrencileri, üniversitelerinden son derece mutlu olduklarını en son yapılan  Ulusal Öğrenci Anketi’nde % 87 memnuniyet oranı ile göstermişlerdir. 2014 yılındaki Araştırma Mükemmellik Çerçevesi’ne göre Sussex araştırma faaliyetinin %75’i “dünya lideri” veya “uluslararası anlamda mükemmel” olarak sınıflandırılmıştır. Tarih, İngilizce, Coğrafya ve Psikoloji alanlarındaki yayınlarında başarılı olduğunu  göstermiştir.

Konaklama

Sussex University, öğrenim hayatına yeni başlayan uluslararası öğrencilerin ilk yılı için konaklama garantisi vererek öğrencilerin konaklama sıkıntısını ortadan kaldırmaktadır. Şu anda mevcut olan 5,500 odanın çoğu kampüste bulunurken bazı öğrencilerin evleri ise Brighton şehrinde bulunmaktadır. Konaklama alanlarında yemek hizmeti verilmemektedir. Odaların çoğu özel banyoludur. Ayrıca iki veya üç kişilik odalar da mevcuttur. Kampus dışında kalan, konaklama bölgelerine düzenli olarak otobüs seferleri yapılır. İlgili öğrenci kulüpleri, öğrencilerin özel olarak kiralık konaklama bulmaları konusunda  da yardımcı olmaktadırlar.

Lokasyon

Lonely Planet tarafından ‘İngiltere’nin Mücevherlerinden Biri’ olarak adlandırılan Brighton samimi, rahat bir atmosfere sahip canlı ve kozmopolit bir şehir olarak öğrencilerin enerjisine ayak uydurabilmektedir. İngiltere’nin en popüler sahil kasabalarından olan Brighton canlı gece hayatı ve sosyal ortamıyla ‘Londra’nın denize kıyısı olan bir kenti’ olarak bilinir. Sanatla tarihi içe içe barındıran çok sayıda galeri, tiyatro ve sinema salonlarının bulunduğu, restoranlarıyla tercih sebebi haline gelmiş bir yapıya sahiptir.  Londra’dan sonra en yoğun şehir olarak akla gelir. Kent her yıl sinema, tiyatro, dans, komedi, edebiyat, müzik, sokak performansları ve sanat alanlarını bir araya getiren Brighton festivaline (İngiltere’nin en büyük sanat festivali) ev sahipliği yapmaktadır.

Mezunlar

  • Ian McEwan (Yazar)
  • Frankie Boyle (Komedyen)
  • Rebeca Grynspan (Eski BM Genel Sekreteri)
  • Ian Cullimore (Bilgisayar Uzmanı)
  • A. C. Grayling (Felsefe)

BÖLÜMLER/COURSES

SUSSEX ÜNİVERSİTESİ BÖLÜMLERİ
Courses at Sussex University

BURSLAR/SCHOLARSHIPS

SUSSEX ÜNİVERSİTESİ BURSLARI
Scholarships at Sussex University
contact_small.png