İngiltere Üniversiteleri ve Dil Okulları Resmi Başvuru Merkezi

University of Birmingham

University of Birmingham

Temel Bilgiler

Lokasyon
Birmingham, England
Kuruluş Tarihi
1900
Yabancı Öğrenci Yüzdesi
13.7%
Öne Çıkan Bölümler
Mühendislik, Ekonomi, Tıp
Üniversite Ücreti (Yıllık)

Genel Bakış

Mimari yapısıyla klasik bir ‘kırmızı tuğla’ İngiliz Üniversitesi olan University of Birmingham, Londra’nın 150 km kuzeyindeki Birmingham kentinde bulunmaktadır. Toplamda 30.000 öğrenci ile eğitim hayatına devam eden University of Birmingham’ın 150 farklı ülkeden gelen 5.000 uluslararası öğrencisi bulunmaktadır. Konum itibariyle merkezde bulunan Birmingham’dan İngiltere’deki herhangi bir yere ulaşım çok kolaydır. Şehirde bulunan Uluslararası Havaalanı sayesinde de dünyanın birçok yerine servis vermektedir.

Times Üniversite Rehberi’nin 2014 yılında yılın üniversitesi seçtiği University of Birmingham’ın kökeni 1825 yılında faaliyet gösteren Birmingham Tıp Fakültesi’ne dayanmaktadır. Russell Grup gibi önemli bir topluluğun içerisindeki araştırma üniversitelerinden biri olmakla beraber Universitas 21’in de kurucu üyesidir.

Uluslararası Öğrencilere Yönelik Hizmetler

Profesyonel danışmanların çalıştığı Birmingham Üniversitesi Öğrenci Destek ve Danışma Servisi, öğrencilerin yaşayabilecekleri herhangi bir zorlukta onlara yardımcı olabilmek için ücretsiz hizmet vermektedir. Kolayca ulaşabilecekleri bu danışmanlık hizmeti, öğrencilerin karşılaştıkları durumlara karşı yardım ve öneriler sunmaktadır. Ayrıca bu servis tarafından İngiltere’de çalışma, sağlık ve finans konularında endişeleri bulunan uluslararası öğrencilere kişisel ve akademik destek de verilmektedir.

Uluslararası Tanışma Haftası ile uluslararası öğrencilerle yerli öğrencilerin kaynaşmasını hedefleyen University of Birmingham, uluslararası öğrenciler için havaalanı karşılama hizmeti de sunmaktadır. Diğer bütün üniversiteler gibi yabancı dil eğitimine önem veren üniversite, dönem boyunca sunduğu ücretsiz İngilizce dersleri ile de öğrencilerinin akademik gelişimine destek olmaktadır.

Sıralama

  • Times Üniversitesi Rehberi 2020'de 112. sırada
  • Guardian Üniversitesi Rehberi 2020'de 16. sırada
  • QS World University Rankings 2020'de 81. sırada

Son dönemde yapılan QS Dünya Üniversiteleri Sıralamasında 81. sıraya yükselen University of Birmingham, Russell Grubu üyesi olan 24 üniversite arasında da 16. sırayı almıştır. Uluslararası öğrencilerinin %91’ini aldıkları eğitim ve öğrenim hayatından memnun kaldıkları bir okuldur.

Üniversitenin bilgisayar bilimleri, diş hekimliği, otelcilik ve turizm, tıp ve müzik alanlarında iyi olduğu bilinse de 2014 yılında yapılan “Research Excellence Framework” verilerine göre %87 oranında tarih, eğitim, kimya mühendisliği ve psikoloji gibi alanlarda küresel bir etki yarattığı görülmüştür.

Konaklama

Uluslararası öğrenciler için ilk yıl konaklama imkanı okul içerisinde mevcuttur. İsteyen öğrenciler İngiltere’de kaldıkları süre boyunca üniversite yurtlarında kalabilirler. Çalışma ve yatak odaları öğrencilere ait olacak şekilde diğer tesisler ortak kullanıma uygun olacak şekilde dizayn edilmiştir. Paylaşımlı dairelerdeki ortak kullanıma açık olan banyo ve mutfak ortak kullanılmaktadır. Bazı dairelerde ise özel banyo bulunmaktadır. Ayrıca yurdun yemekhanesinde kahvaltı ve akşam yemekleri de verilmektedir. Üniversite Konaklama Ofisi tarafından sunulan bir diğer hizmette, University of Birmingham’ın yakınlarında özel olarak kiralanan konaklama birimleridir.

Lokasyon

University of Birmingham’ın ana kampüsü olan Edgbaston Campus’te birçok tesis ve öğretim binalarının toplanmıştır. Kampüsün geniş bir alanı çimlerden oluşmaktadır. Mimari yapısı klasik ‘kırmızı tuğla’ İngiliz üniversitelerinden olan University of Birmingham’ın etrafı ağaçlar ve göller ile çevrelenmiştir. Ana kampüse yakın olan Selly Oak kampüsüne, kısa bir otobüs yolculuğu ile ulaşılabilir. Bu kampüste ana kampüse benzer şekilde bir bahçe içerisinde yer almaktadır.

Mimari yapısı olarak kent görkemli Viktorya döneminden eserleri barındırırken çağdaş mimariye de kucak açmıştır. Avrupa’nın büyük kentlerinden olması itibariyle sanat, müzik, tiyatro, spor, gece hayatı, alışveriş ve yemek aktiviteleri oldukça gelişmiştir. Ayrıca kentte bir Bullring Merkezi de bulunmaktadır. Kampüslerin etrafında çevrili olan kırsal alanlar bütün şehre özgü doğal bir yapının parçasıdır.

Avrupa’yı keşfetmek isteyenler için Birmingham’ın, İngiltere’nin merkezinde olan konumu oldukça idealdir. Londra’ya olan mesafesi, kara ve demir yolu ile sadece iki saat kadardır. Bunun yanı sıra Warwick, Stratford, Peak District ve Wales de kolaylıkla gidilebilecek yerler arasındadır. Şehir, sahip olduğu kendi uluslararası havalimanı sayesinde de küresel yapısını güçlendirmektedir.

Mezunlar

  • Geoffrey Ma Tao-li (Nihai Temyiz Mahkemesi Başsavcısı, Hong Kong)
  • David Gill (Manchester United Baş Yöneticisi)
  • Chris Addison (Komedyen)
  • Tim Curry (Aktör ve Müzisyen)

BÖLÜMLER/COURSES

BIRMINGHAM ÜNİVERSİTESİ BÖLÜMLERİ
Courses at University of Birmingham

BURSLAR/SCHOLARSHIPS

BIRMINGHAM ÜNİVERSİTESİ BURSLARI
Scholarships at University of Birmingham
contact_small.png