İngiltere Üniversiteleri ve Dil Okulları Resmi Başvuru Merkezi

University of Cambridge

University of Cambridge

Lokasyon

Cambridge

Ranking

1

Web Site

Web Site

Temel Bilgiler

Lokasyon
Cambridge, England
Kuruluş Tarihi
1209
Yabancı Öğrenci Yüzdesi
20.5%
Öne Çıkan Bölümler
Ekonomi, Hukuk, Fen Bilimleri
Üniversite Ücreti (Yıllık)
£19,197-29,217

Genel Bakış

University of Cambridge, anadili İngilizce olan ülkeler göz önüne alındığında en eski ikinci üniversitedir, genelde ise dünyanın en iyi beş üniversitesinden biri olarak kabul edilmektedir.  University of Cambridge, araştırma ve öğretimde mükemmelliğe yönelen Russell Group’un bir üyesidir. Ek olarak, Avrupa Üniversiteleri Birliği olan Caimbra Group, Avrupa Araştırmaları Üniversiteleri Birliği, ve Uluslararası Araştırma Üniversiteleri Birliği üyelikleri de bulunmaktadır. Tüm bunlara ek olarak University of Cambridge, sektörde saygın, önde gelen araştırma üniversitelerinin coğrafi olarak yoğunluk gösterdiği “Altın Üçgen”in bir parçası olarak görülür.

Beklenilenin aksine bir kampüsü olmayan University of Cambridge, bağlı yüksekokullar üniversitesidir. Cambridge, 31 öz yönetimli üniversiteden oluşan bir üniversitedir. Her yüksekokul özerk bir yapıya sahiptir ve Cambridge’in çatısı altında yer alır. Her yüksekokul diğerlerinden bağımsz bir şekilde kendi öğretim görevlilerini ve personelini tayin eder, aynı zamanda da aday öğrencilerin kabulüne de kendi karar verir. Yüksekokullar öğrencileri için gözetim sağlarlar, aynı zamanda öğrenci ve personelin konaklama refahından da sorumludurlar. Bu yüzden, doğru yüksekokul seçimi yapmak, öğrencinin kabul almasını kolaylaştırmak, aynı zamanda da en doğru eğitimi alması açısından oldukça önemlidir.

University of Cambridge diğer tüm üniversiteleri geride bırakarak 89 Nobel ödüllü mezunu ile en çok Nobel ödüllü mezunu olan üniversitedir. Üniversite aynı zamanda Kraliçe ve İngiltere Kilisesi’nden sonra ülkedeki en fazla toprağa sahip kurumdur.

Uluslararası Öğrencilere Yönelik Hizmetler

Her yüksekokul öğrencisi için ana iletişişm noktasıdır. Okullar, öğrenci toplulukları ve gönüllü mezun grupları aracılığıyla öğrencilerin kaynaşması ve üniversite hayatına daha kolay adapte olmaları için eylül ayı boyunca etkinlikler düzenlerler.

Uluslararası Öğrenci Ekibi,  her akademik yılın başlangıcında bir oryantasyon programı düzenler. Bu program ile öğrencilere üniversite hakkında bilgi vermek, diğer yabancı öğrencilerle tanışma fırsatı sunmayı amaçlar.  Bu grup aynı zamanda University of Cambridge bünyesindeki uluslararası öğrencileri temsil eder.  Grup, yabancı öğrencileri şehre geldikleri andan itibaren karşılayarak akademik yıl boyunca katılabilecekleri aktiviteler düzenler.Şu anda, 65 ülkeden 1300 uluslararası öğrenci University of Cambridge’de eğitim görmektedir. 

Sıralama

  • 2017 Times Üniversite Rehberi’nde 1. sırada
  • 2017 Guardian Üniversite Rehberi’nde 1. sırada
  • 2017 QS Dünya Üniversite Rehberi’nde 4. sırada

Son Araştırma Mükemmellik çerçevesi göz önünde bulundurulduğunda mükemmel performans gösteren University of Cambridge’in hizmetlerinin % 87’si “dünya liderliği” veya “uluslararası mükemmel” sıfatlarına layık görülmüştür.

Konaklama

Konaklama seçenekleri her yüksekokul için farklı olmakla birlikte oldukça fazla seçenek içerir. Genellikle yüksekokul, çevresindeki ev ve apartman dairelerine sahip olmakla birlikte; 3 yıllık lisans öğrencileri içiin yurt seçeneği sunmaktadır. İster özel ister okul destekli konaklama seçeneği tercih edilsin, Konaklama Servisi her öğrenciye bu konuda yardımcı olur.

Lokasyon

Üniversite, Londra’nın 80 km kuzeyinde bulunan Cambridgeshire’da bulunur. 800 yılı aşkın geçmişi ile kentle özdeşleşmiş olan üniversitenin tüm yüksekokulları merkezi konumdadır. Yüksekokullar arası ulaşım için servis seferleri olmasına rağmen şehir içinde bisiklet kullanımı daha yaygındır. Cambrdge ülkenin bisiklet dostu şehri olarak tanınır.

Cambridge’e yakın dört havalimanı bulunur: Stansted, Luton, Heathrow ve Gatwick. Havalimanından şehre, National Express ile ulaşım sağlamak oldukça kolaydır. Aynı zamanda Londra’dan 1 saat süren tren yolculukları da ulaşım için tercih edilen seçenekler arasındadır.

Mezunlar

  • Sir Isaac Newton (Fizikçi, Matematikçi)
  • Charles Darwin (Doğabilimci)
  • John Milton (Şair)
  • Stephen Hawking (Fizikçi)
  • Bertrand Russell (Felsefeci)

BÖLÜMLER/COURSES

CAMBRIDGE ÜNİVERSİTESİ BÖLÜMLERİ
Courses at Cambridge University

BURSLAR/SCHOLARSHIPS

CAMBRIDGE ÜNİVERSİTESİ BURSLARI
Scholarships at Cambridge University
contact_small.png