İngiltere Üniversiteleri ve Dil Okulları Resmi Başvuru Merkezi

University of Edinburgh

University of Edinburgh

Lokasyon

Edinburgh

Ranking

28

Web Site

Web Site

Temel Bilgiler

Lokasyon
Edinburgh, Scotland
Kuruluş Tarihi
1583
Yabancı Öğrenci Yüzdesi
27.3%
Öne Çıkan Bölümler
MBA, Dil Bilimi , Mühendislik
Üniversite Ücreti (Yıllık)
£18,800-24,600

Genel Bakış

İskoçya’daki tanınmış bir eğitim ve araştırma merkezi olan University of Edinburgh, 1583 yılında Kral VI. James tarafından kurulmuştur. İngiltere’nin en eski üniversitelerinden biri olması, dünya çapında prestij sahibi büyük bir üniversite olmasına olanak sağlamıştır.

Toplamda 20 okuldan oluşan üniversitede okuyan 28.000 öğrenciden 6.000’i uluslararası öğrencidir. Tıp ve bilimde akademik olarak oldukça güçlü bir itibara sahip olan üniversitede anestezi, penisilin ve telefon gibi birçok buluşa imza atılmıştır. Kuruluş itibariyle oldukça geçmişe dayanan kökleri edebiyat alanında da en eski departmana sahip olmakla birlikte en yüksek puanlara da sahiptir.

Uluslararası Öğrencilere Yönelik Hizmetler

Uluslararası ofisin sağladığı destek ile birçok alanda öğrencilere danışmanlık verilmektedir. Akademik öğretim yılı başlamadan önce verilen “The Integrated English for Academic Purposes” kursu ile de İngilizce eğitimi ve lisansüstü eğitim birleştirilmektedir.

Öğretimin başladığı Eylül ve Ocak aylarında sunulan karşılama servisi ile uluslararası öğrencilere ulaşım ve adaptasyon adına kolaylıklar sağlanmaktadır. Uluslararası ofis aracılığıyla düzenlenen sosyal etkinliklerde, yeni öğrencilerin üniversiteye ve şehre kaynaşması amaçlanmaktadır. Ayrıca sunulan diğer hizmetler ile yabancı öğrenciler, bölge sakinlerini ve üniversitedeki diğer öğrencileri tanıyarak; şehre ve üniversiteye daha rahat yerleşmelerine, kültüre daha rahat adapte olmalarına yardımcı olur.

Sıralama

  • The Times University Guide 2017’de 37. sırada
  • The Guardian University Guide 2017’de 22. sırada
  • The QS World University Rankings 2017’de 19. sırada

Research Excellence Framework’ün 2014 yılındaki araştırmasında, the University of Edinburgh’un ‘dünyada önde gelen’ veya ‘uluslararası üstün’ olarak nitelendirildiği %83 oranında kabul edilmiştir. Tarım, Veterinerlik, Gıda Bilimi ve Genel Mühendislik bölümleri özellikle başarılı çıkmıştır.

Konaklama

University of Edinburgh’un konaklama imkanı tüm şehir dışından gelen öğrenciler için ilk sene boyunca garinti edilmiştir. 25 faklı lokasyonda bulunan bu konaklama imkanı, Edinburgh’un merkezine yürüyüş veya kısa bir otobüs yolculuğu kadar yakındır. Günlük öğünlerin verildiği ve 1.900 odanın kullanıma açık olduğu konaklama tesisi, şehir merkezine 2 km mesafede olan Pollock Hall’da bulunmaktadır. Hatta bu tesiste süit, standart ve paylaşımlı oda olmak üzere üç farklı konaklama şekli de mevcuttur.

Farklı bir konaklama şekli olan ‘self-catered’ yurtlarda ve apartmanlarda yemek ihtiyacınız kendi sorumluluğunuz altında olan ve maksimum 6 öğrencinin barındığı yerleşkelerdir. Ayrıca özel olarak konaklama isteyen öğrencilere her akademik yılın başında belirtilmek şartıyla, University of Edinburgh tarafından konaklama hizmeti sunmaktadır.

Lokasyon

Mimari açıdan en güzel şehirlerden biri olan Edinburgh, İskoçya’nın başkentidir ve dünya mirası listesine alınmıştır. Bilimin önde geldiği şehir “Kuzey’in Atina’sı” takma adını almıştır. Şehre hareket katan University of Edinburgh, sahip olduğu atmosfer ile ön plana çıkmaktadır.

Sadece üniversitesi ile değil şehirlerarası sıralamalarda da hep üst sıralarda olan Edinburgh’un 2010 yılında “Conde Naste” tarafından verdiği ‘En İyi Şehir’ ödülü de bunu desteklemektedir. Ayrıca Edinburgh, Guardian okuyucuları tarafından sürekli  “Favori İngiltere Şehri” olarak seçilmiştir. Sahip olduğu karayoluna ek olarak demiryolu ve havaalanı ile de İngiltere’deki ve dışındaki tüm büyük şehirlerden kolaylıkla erişilebilir hale gelmiştir.

Mezunlar

  • Charles Darwin (Doğa Bilimci)
  • Sir Arthur Conan Doyle (Yazar)
  • David Hume (Felsefeci)
  • Alexander Graham Bell (Telefonun mucidi)
  • James Wilson, John Witherspoon and Benjamin Rush (Amerika Bağımsızlık Bildirisi’nin imza sahibi)
  • Chris Hoy (3 altın madalya sahibi bisikletçi)

BÖLÜMLER/COURSES

EDINBURGH ÜNİVERSİTESİ BÖLÜMLERİ
Courses at University of Edinburgh

BURSLAR/SCHOLARSHIPS

EDINBURGH ÜNİVERSİTESİ BURSLARI
Scholarships at University of Edinburgh
contact_small.png