İngiltere Üniversiteleri ve Dil Okulları Resmi Başvuru Merkezi

University of Oxford

University of Oxford

Lokasyon

Oxford

Ranking

2

Web Site

Web Site

Temel Bilgiler

Lokasyon
Oxford, England
Kuruluş Tarihi
1096
Yabancı Öğrenci Yüzdesi
15.6%
Öne Çıkan Bölümler
Beşeri Bilimler, Hukuk, MBA
Üniversite Ücreti (Yıllık)
£23,105-30,540

Genel Bakış

Uluslararası Öğrencilere Yönelik Hizmetler

Anadili İngilizce olan ülkeler göz önüne alındığında University of Oxford en eski üniversitedir.  38 özerk yüksekokul ve 6 özel kolejden oluşan Oxford, dünyanın önde gelen üniversitelerinden biridir. University of Oxford, araştırma ve öğrenimde mükemmelliği hedefleyen Russell Group üyelerinden biridir. Bunun yanı sıra Avrupa Üniversiteleri Birliği olan Coimbra Group, Avrupa Araştırma Üniversiteleri Birliği üyelikleri ve Europaeum çekirdek üyeliği de bulunmaktadır.

İstikrarlı bir şekilde dünyanın en iyi 10 üniversitesi arasındaki yerini koruyan University of Oxford, THE World Rankings (2014-15)’e göre İngiltere ve Avrupa’nın en iyi üniversitesidir. Tüm İngiltere üniversiteleri değerlendirildiğinde en nitelikli akademisyen ekibine (Complete University Guide, 2014) ve araştırma kalitesi ölçeğine göre en başarılı üniversite olma derecesine sahiptir (REF 2014). Ayrıca 3 ve üzeri not ortalamasına sahip öğrenci yoğunluğu dikkate alındığında yine listenin başında yer almaktadır.

University of Oxford’u benzersiz yapan bir diğer özelliği ise lisans öğrencilerine, kendi alanlarındaki bir profesörden bire bir özel ders vermesidir.  Oldukça geniş eğitim olanakları bulunan üniversite İngiltere Kütüphanesi’nden sonra ülkenin en büyük kütüphanesi olan Bodleian Kütüphanesi’ne de ev sahipliği yapmaktadır. Öğrencilerin ise 1/3’ünü ise 140’tan fazla ülkeden gelen yabancı öğrenciler oluşturur.

Uluslararası öğrencilere yönelik hizmetlerden genellikle Oxford Uluslararası Öğrenci Ofisi sorumludur. Bu ofis hem eğitim ve vize dahil olmak üzere İngiltere’de yaşam konusunda öğrencilere destek olurken hem de öğrenci mülakatları ve onların oryantasyon programından sorumlusudur. Uluslararası öğrencilere dil eğitimi desteğini ise Oxford Dil Merkezi sağlar. Diğer tüm konularda uluslararası öğrencilerin, fakülte yönetimine başvurması beklenir.

Sıralama

  • 2017 Times Üniversite Rehberi’nde 2. sırada
  • 2017 Guardian Üniversite Rehberi’nde 2. sırada
  • 2017 QS Dünya Üniversite Rehberi’nde 6. sırada

Oxford, Times Üniversite Rehberi’nde belirlenen 6 “super-brand” üniversiteden biridir. Araştırma kalitesi göz önüne alındığında İngiltere’nin en iyi üniversitesidir. 12 alandaki araştırma hacmi ile de dünya genelinde birinci üniversitedir.

Konaklama

University of Oxford bünyesindeki 38 yüksekokulun hepsi, tüm birinci sınıf lisans öğrencilerine konaklama garantisi sunar.

Bütün yüksekokullar öğrencilere yemek salonu, şapel, kütüphane, bar, ortak salonlar, lisans öğrencileri için ayrılmış 200-400 kişilik odalar sunar. Kampüs binaları ortaçağ mimarisinden modern yapılara kadar birçok çeşitli tarzda hizmet vermeye devam etmektedir.

Lokasyon

Üniversite, İngiltere’nin güneyindeki Londra’ya 90 dakika mesafede olan Oxford kentinde bulunur. Yaklaşık 150.000 nüfusu ile kent, yüzyıllardı öğrenci şehri olarak kalmayı başarmıştır. Şehrin önemli bir kısmı üniversiteye ait olduğu için öğrenciler birçok alanda özel indirimden yararlanma hakkına sahiptir.

Şair Matthew Arnold’un “rüya gören kuleler kenti” olarak bahsettiği Oxford, mimari yapıları ile İngiliz mimari tarihinin aynası gibidir. Anglosaksonlar’dan günümüze İngiliz mimarisinden izler görmek mümkündür.

Mezunlar

  • David Cameron da dahil olmak üzere 26 İngiltere Başbakanı
  • Tim Berners-Lee (World Wide Web’in mucidi)
  • En az 12 aziz ve 20 Canterbury Başpiskoposu
  • 50 Olimpiyat Madalyalı Mezun
  • Altı farklı kategoride 27 Nobel Ödüllü mezun
  • Başkan Bill Clinton

BÖLÜMLER/COURSES

OXFORD ÜNİVERSİTESİ BÖLÜMLERİ
Courses at University of Oxford

BURSLAR/SCHOLARSHIPS

OXFORD ÜNİVERSİTESİ BURSLARI
Scholarships at University of Oxford
contact_small.png