İngiltere Üniversiteleri ve Dil Okulları Resmi Başvuru Merkezi

University of Southampton

University of Southampton

Temel Bilgiler

Lokasyon
Southampton, England
Kuruluş Tarihi
1920
Yabancı Öğrenci Yüzdesi
18.1%
Öne Çıkan Bölümler
İşletme, Mühendislik, Biyoloji
Üniversite Ücreti (Yıllık)
£16,536-20,320

Genel Bakış

University of Southampton, Güney İngitere’nin kıyı kesiminde bulunan Southamton şehrinde bulunmaktadır. Üniversite, eğitim ve araştırmada mükemmelliği hedefleyen Russell Group ve Worldwide Üniversiteler Ağı’nın kurucu üyelerinden biridir. Dünya genelindeki üniversitelerin içinde en iyi %1’lik dilimde yer alırken uluslararası listelerde de 87. sıradadır.

University Southampton araştırmacı kimliği ile tanınır. Son yapılan Araştırma Mükemmellik Çerçevesine göre İngiltere üniversiteleri içinde, tüm disiplinlerde en yüksek notu (5*) alan tek mühendislik fakültesine sahiptir. Bu sebeple ülkenin en iyi mühendislik okulu olarak bilinir.

Southampton’un önem verdiği noktalardan biri de disiplinler arası dayanışma ve sanayi işbirliğidir. Bu yüzden iş dünyasından isimle sıklıkla üniversitenin kariyer etkinliklerine davet edilir. Bununla birlikte, Southamton Kariyer Merkezi tüm öğrencilerine mezuniyetlerini takip eden ilk üç yıl boyunca ücretsiz kariyer danışmanlığı desteği sunar.

Uluslararası Öğrencilere Yönelik Hizmetler

University of Southampton, ocak ve eylül başlangıçlı tüm uluslararası öğrenciler için Heathrow ve Gatwick Havalimanlarından ücretsiz karşılama servisi sunmaktadır. Dönem içinde ise Destek Servisi, uluslararası öğrencilere ihtiyaç duymaları halinde, hizmet vermeye devam eder. Ek olarak, üniversite bünyesinde bulunan İngilizce Dil Eğitim Birimi ve dönem boyunca devam eden sosyal etkinlikler mevcuttur.

Sıralama

 • Times Üniversite Rehberi 2017'de 21. sırada
 • Guardian Üniversite Rehberi 2017’de 16. sırada
 • QS Dünya Üniversite Sıralaması 2017'de 87. sırada

Yeni mezunlarının başlangıç maaşları göz önüne alındığında, University of Southampton en iyi ilk 30 üniversitenin arasındadır. İşverenler tarafından hedef üniversite olarak değerlendirilen Southampton’un yeni mezunlar arasında iş bulma oranı ise oldukça yüksektir.

Araştırma Mükemmellik Çerçevesi (2014)’ne göre üniversite, araştırma hacmine göre İngiltere’de 8., kaliteye göre ise 11. sırada yer almıştır. Üniversite bünyesinde yapılan araştırmaların %97’den fazlası ise  “Dünya Lideri” ve “Uluslararası Mükemmel” sıfatlarına layık görülmüştür.

Konaklama

University of Southampton, tüm uluslararası öğrencilerine iki yıl üniversitenin yurtlarında konaklama garantisi verir. Southampton ve Winchester çevresindeki 20 konaklama seçeneğinde toplamda 3000 oda bulunur. Bunlar; özel banyolu, standart, yemekli, paylaşımlı olabilir. Southampton Konaklama Servisi düzenli bir şekilde güncel konaklama seçeneklerini ve fiyatlandırmayı içeren bültenler hazırlayarak bunları öğrencilerine duyurur.

Lokasyon

Oldukça canı ve harekli bir yaşama sahip olan Southampton, Londra’ya sadece 1 saat uzaklıktadır. Bununla birlikte diğer Avrupa şehirlerine de ulaşım oldukça kolaydır. Winchester, Salisbury, Bournemouth gibi turistik kasabaların yanı sıra New Forest ve Stonehenge gibi şehirlere de yakındır. Şehir aynı zamanda İngiltere’nin en sıcak iklimine sahip bölgesidir.

Tarihte “Dünya’nın Geçidi” olarak bilinen şehir, bugün halen önemli bir uluslararası liman şehridir. Kentte Volvo ve BT Global Challenge Round-the-World gibi yat yarışları gibi büyük birçok uluslararası  etkinliğe ev sahipliği yapar. Şehrin toplam nüfusu yaklaşık 221.000 kişidir. Bunların 40.000’i öğrencidir.

Mezunlar

 • Chris Packham – TV sunucusu ve vahşi yaşam uzmanı
 • Sir Adrian Newey - Baş Teknik Sorumlu, Red Bull Racing F1
 • John Inverdale – TV sunucusu
 • Justine Greening – Eski Ulaştırma Bakanı
 • John Nettles – Aktör
 • George Buckley – 3M Baş Yöneticisi ve İcra Kurulu Üyesi
 • Stephen Payne OBE – Carnival Corporation Başkan Yardımcısı ve Donanma Mimarı
 • Jon Sopel – Siyaset Programı Sunucusu , BBC News'ın ana sunucusu

BÖLÜMLER/COURSES

SOUTHAMPTON ÜNİVERSİTESİ BÖLÜMLERİ
Courses at University of Southampton

BURSLAR/SCHOLARSHIPS

SOUTHAMPTON ÜNİVERSİTESİ BURSLARI
Scholarships at University of Southampton
contact_small.png