İngiltere Üniversiteleri ve Dil Okulları Resmi Başvuru Merkezi

IELTS Hakkında

IELTS Hazırlık Merkezi

IELTS Hakkında

Dünyanın en yaygın ve nam yapmış İngilizce sınav formu olan IELTS(The International English Language Testing System) dil yeterliliği için, eğitim ve göçmenlik işleri için İngilizce seviyesini belirleyen bir sınavdır.

Ana dili İngilizce olmayan kişilerin iş ya da eğitim hayatında İngilizce yeterliliğini kanıtlayabilmesi için en uygun sınav formudur. IELTS Sınavı İngilizce yeterliliğini dört ana kategoride ölçmektedir:

  • Listening
  • Reading
  • Writing
  • Speaking

Dünyanın İngilizce için en güvenilir sınav formu haline gelen bu sınavlar dünya çapında 8,000den fazla üniversite, firma ve göçmenlik bürosu tarafından kabul görür hale geldi. 1989 yılından beri yapılan bu IELTS Test Metodları, günümüzde adayların gerçek hayatta İngilizceyi ne kadar iyi kullanabildiğine odaklanmaktadır. İki farklı IELTS sınav tipi vardır:

  • Academic IELTS – Lisans ve Yüksek Lisans yapmak isteyenlerin İngilizce seviyesini belirleyen IELTS sınav tipidir.
  • General IELTS – Adayların hayatını idame ettirebilecek kadar İngilizce seviyesinin varlığını ölçmeye odaklanan IELTS sınav tipidir. İngilizce konuşulan ülkelerde ilk kez istihdam edilecek kişiler için uygundur. Lisans ve Lisansüstü eğitim almak isteyenler için uygun değildir.

IELTS sınavından aldığınız sonuçlar 2 yıl geçerliliğini korumaktadır.

IELTS 9- Puan Karşılıkları

Öğrenciler her bir bölüm için 1-9 puan arasında notlandırılır. IELTS bant puanınız her bir bölümden aldığınız puanların ortalaması ile bütün veya yarım puan üzerinden derecelendirilir.

Score Skill Skill Overview
Band 9 Expert user İngiliz dili hakkında kusursuz bilgiye sahiptir.
Band 8 Very good user Çok nadir olarak hataya düşer ve dil bilgisi konusunda uzmanlaşmıştır. Akıcı olarak dili kullanabilir.
Band 7 Good user Genel itibariyle dil kurallarını bilir ve uygun bir şekilde kullanabilir. Karmaşık olarak kullanmakta sıkıntı çekmez.
Band 6 Competent user Bildiği konular olursa gayet akıcı ve karmaşık dil kullanabilse de genel itibariyle yanlışlıkları göze çarpar.
Band 5 Modest user Kendi alanında temel iletişimi sağlayabilir. Çoğu durumda dili kullanmada başa çıkabilse de hata sıkça hataya düşer.
Band 4 Limited user Temel yeterlilikleri sınırlı düzeydedir. Basit düzeyde konuşabilir ama karmaşık dili kullanamaz.
Band 3 Extremely limited user Yalnızca genel anlamda ifade edebilir. İletişimde sık sık sıkıntılar yaşar.
Band 2 Intermittent user En temel ihtiyaçlarını ifade edebilir fakat konuşulan ve yazılan İngilizceyi anlamakta zorluk çeker.
Band 1 Non-user Aslında birkaç kelime dışında bu dili kullanamaz
Band 0 Did not attempt the test Değerlendirilebilir bir bilgi yok. Testi alamaz

IELTS Derslerimize Başvuru

  • IELTS kurslarımız hakkında daha fazla bilgi almak için Ankara ve İstanbul ofisimize başvuruda bulunabilirsiniz.
  • Ücretsiz danışmanlık hizmetlerimiz için en yakın ofisimize sizleri bekliyoruz.

Ayrıntılı bilgi için bizlere İnternet üzerinden de ulaşabilirsiniz:

contact_small.png