İngiltere Üniversiteleri ve Dil Okulları Resmi Başvuru Merkezi

IB Eğitimi ve Önemi

IB Eğitimi Nedir? (International Baccalaureate)

Uluslararası Bakalorya programı, İsviçre’nin Cenevre kentinde herhangi bir ticari amaç güdülmeden kurulmuş olan bir eğitim programıdır. Lise ya da üniversite eğitimini kendi ülkesi haricinde başka bir ülkede sürdürmek isteyen öğrencilerin okudukları bölüm ve müfredatının ortak bir paydada buluşabilmesi amacıyla kurulan bir kurumdur.

IB programı kapsamında yaşları 16 ila 19 arasında değişen öğrencilere özel olarak hazırlanan üniversite öncesinde geniş kapsamlı eğitim alabilecekleri bir programdır.

IB Eğitiminin Önemi Nedir?

Her şeyden önce bu eğitim öğrencilerin sosyal, entelektüel ve kişisel gelişimleri için oldukça önem arz eder. Çünkü bu eğitim öğrencileri üniversitede ve sonrasındaki yaşamlarında başarılı olmaları için hazırlayan, final sınavlarının bulunduğu, akademik olarak zorlayıcı ve dengeli bir eğitim programıdır. Bu sistemle IB eğitimi alan öğrencilerin hem duygusal hem de fiziksel becerilerini geliştirerek üniversite hayatına hazırlanması amaçlanır.

IB Eğitiminin Amacı ve Ders Programı

Amacı

-IB eğitimi pek çok ülkede etkin olan bir program olması dahilinde dünya çapında pek çok seçkin üniversiteye kabul olanağı sağlar.
– MEB onaylı diplomanızın haricinde uluslararası geçerliliği olan bir diplomaya sahip olursunuz.
-Öğrencilerin zaman yönetimini ve araştırma yapma becerilerini geliştirir.
-Sözlü ve yazılı alanda öğrencinin kendini doğru ifade etmesine yardımcı olur.
-Tek tip bir eğitim değil, çağdaş, bağımsız, eleştirel bir düşünce biçimi kazanımı sağlar.

Ders Programı

1) Grup : Dil A1 – Öğrencinin en başarılı olduğu dilde, genellikle de anadilinde olmak üzere edebiyat çalışmaları yapılır.
2)Grup: Dil A2 – İkinci bir dilde çok yetkin öğrencilerle işlenen dil ve edebiyat dersi.
3) Grup: Bireyler ve Toplumlar -İşletme ve Yönetim, Ekonomi, ITGS, Felsefe ve Psikoloji.
4) Grup: Doğa Bilimleri – Biyoloji, Kimya, Fizik.
5) Grup: Matematik – Matematik (İleri Düzey), Matematiksel Yöntemler (Standart Düzey).
6) Grup: Seçmeliler – Öğrenciler ilk beş gruptan herhangi bir dersi seçebilecekleri gibi, okul müfredat programına göre özel onay almış bir ders de seçebilirler.

İngiltere Üniversiteleri için IB Puan Gerekliliği

IB Puan gerekliliği üniversiteden üniversiteye farklılık göstermektedir ve yaklaşık olarak 32-40 arasında bir skor gerektirmektedir. Ancak yalnızca total skora ulaşmanın yanı sıra belirli bölümler ve okullar için High Level ve Standard Level dersler için de bazı ön koşullar aranmaktadır.

IB Diploması Hangi Ülkelerde Geçerlidir?

IB diploması, dünya çapında pek çok üniversiteye giriş koşulu olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle, IB mezunları ABD, İngiltere, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda ve çeşitli Avrupa ülkelerindeki üniversitelere girerken birçok ayrıcalık kazanmaktadırlar. Ayrıca Türkiye’de birçok vakıf üniversitesi farklı oranlarda IB öğrencilerine burs olanakları sunmaktadır. Yurtdışında IB öğrencisi olarak lise okumanız da mümkündür.

IB Diploması İngiltere Geçerliliği

Bu diploma ülkeden ülkeye ve okuldan okula giriş şartlarında farklılıklar göstermektedir demiştik. İngiltere’nin seçkin okulları arasında yer alan pek çok üniversite de bu diploma önemli bir ayrıcalık sağlamaktadır.

Örneğin; King’s College London Üniversitesi, İşletme programı için;  35 Total Skor ve minimum 766 high level alınan derslerden alınması gerekiyor ve ayrıca en az bir dersin sosyal bilimler derslerinden olması gerekmektedir.
Örneğin İngiltere’nin en iyi Mühendislik okullarından Imperial College London Mühendislik bölümü için ise 38 Total Skor ve minimum 66 high level Fizik ve Matematik derslerinin alınması gerekiyor.

Sadece IB derslerine kaydolmuş olan öğrenciler IB sınavlarına girebilirler ve IB kredisi alabilirler. IB sınavları uluslararası sınav hazırlama paneli tarafından geliştirilir ve değerlendirilir.

  • IB Eğitimine Yönelik Öğrenci Danışmanlığımız:

  • IB Programı veli bilgilendirmesi,

  • IB Eğitimi süresince öğrenci takibi,

  • IB Eğitiminde alması gereken derslere yönelik öneriler,

  • Üniversite ve bölüm tercihlerine yönelik danışmanlık,

  • IB derslerinde ek dersler ile destek,

İngiltere, Kanada, Amerika ya da avrupa ülkelerinde üniversite başvuruları için gerekli IB portföyünüz ve devlet lisesi siplomanız için önerilerde bulunuyoruz. Danışmanlık için randevu almanız yeterli.

contact_small.png