İngiltere Üniversiteleri ve Dil Okulları Resmi Başvuru Merkezi

İngiltere’de Diş Hekimliği Eğitimi

Diş Hekimliğine Giriş

Diş hekimliği bölümü, 5 yıl boyunca süren eğitiminde ağız ve diş hastalıklarının nedenini, önlenmesini, yönetimini ve tedavisini inceler. İngiltere’deki dişçilik bölümlerinde eğitim veren okullar öğrencilerin hem teknik hem de akademik seviyede emek göstermelerini beklemektedir.

Diş hekimliği bölümünde başarılı olmak için başvuru sahipleri güçlü akademik notlara, uzun bir süreyi tamamlama taahhüdüne ve uzun süreler boyunca konsantre olmak için gerekli pratik ve zihinsel becerilere ihtiyaç duyacaktırlar. Bu sebeple İngiltere’de başvurulacak en zorlu bölümlerden biri olan diş hekimliği mezunları, Diş Cerrahlığı Lisans Derecesi (Bachelor of Dental Surgery – BDS) unvanı ile derslerini tamamlayacaklar.

Diş Hekimliği Eğitimine Nasıl Başvurabilirim?

Study in UK, Diş Hekimliği Eğitimine başvurunuza yardımcı olmak için burada. Hemen başvurun ve Study in UK ofislerinde veya Skype üzerinden ücretsiz danışmanlığınızı ayarlayın.Sizi başarıya ulaştıracak Diş Hekimlği Başvuru Servisimiz hakkında daha fazla bilgi alın.

Çalışmanın ilk yılı temel tıbbi ve klinik bilgi olan anatomi, fizyoloji, oral biyoloji ve biyokimya alanları üzerine yoğunlaşacaktır. Eğitim alınan süre boyunca bu akademik çalışmalar devam edecektir. Ayrıca gözetim altındaki pratik çalışmalar ilk yılın sonlarına doğru yapılmaya başlarken uygulamanın pratiğe uyarlanabilmesi için en modern simülasyon modelleri kullanılacaktır.

Diş Hekimliği Alanında Kariyer

Diş hekimliği mezunları geliştirmiş oldukları uzman beceriler sayesinde, yaşamlarına kariyerlerinin başında belirledikleri bir alanda uzmanlaşarak devam ederler. Bu seçimi yapmadan önce NHS (National Health Service) veya özel sektörde stajyer olarak işe başlarlar. Daha sonraki kariyer hayatlarına kendilerini geliştirdikleri uzmanlık alanlarında devam edebilirler.

Diş hekimi mezununun kariyeri diş hemşireliği, diş hijyenistliği, diş terapistliği, diş teknisyenliği ve dişçilik desteği şeklinde gelişebilir. Ancak diş hekimliği öğretmeni olmak da başlı başına oldukça tatmin edici ve faydalıdır.

Diş Hekimliği Eğitimi İçin Giriş Şartları
 • Typical International Baccalaureate requirements: 37 puan.
 • Typical A-levels requirements: Kimya ve Biyoloji dahil  AAA ortalama.
 • Typical IELTS requirements: 7.0 ortalama, herhangi bir bölümde 6.5 tan düşük olmama şartı beklenmektedir.

IELTS Hazırlık Sınıfları

Diş Hekimliği Eğitimine başlamadan önce IELTS puanınızı yükseltmeniz gerekiyorsa, İstanbul veya Ankara’daki ofisimlerimizde gerçekleştirdiğimiz IELTS derslerine şimdi kaydolun.

İngiltere’deki her üniversitenin kabul şartlarının farklılık gösterdiğini göz önünde bulundurun.

UK Clinical Aptitude Test (İngiltere Klinik Uygunluk – Yeterlilik Sınavı)

İngiltere Klinik Uygunluk Testi (UKCAT) bilişsel yetenekleri, tutumları, eleştirel düşünme ve mantıksal akıl yürütmeyi test etmek için tasarlanmış online bir sınav olup İngiltere’deki bazı tıp ve diş hekimliği fakültelerinin seçim sürecinin bir parçasıdır. Dört tane akıl yürütme sınavı (reasoning tests) ve bir durumsal yargı sınavı (situational judgement test) vardır.

– Verbal reasoning: Mantıklı düşünme ve mantıklı sonuca ulaşabilme becerisini ölçen bu sınavda, yazılı olarak verilen bilgilerin 21 dakikada toplam 44 sorudan oluşan 11 bölümün tamamlanması beklenmektedir.

– Quantitative reasoning: Sayısal problemleri çözebilme becerisini değerlendiren bu bölümde size 9 adet tablo, çizelge, grafik vb. verilir. Bunlara ait 36 sorunun 24 dakika içinde çözülmesi beklenmektedir.

– Abstract reasoning: Verilen bilgilerden ilişkileri anlama yeteneğini değerlendirirken tümevarım ve tümdengelim yöntemleri ile 13 dakika ve 55 soruyu çözmeniz beklenmektedir.

– Decision analysis: İlişki kurmak, bilinçli yargılarda bulunmak ve uygun bir sonuç hakkında karar vermek için çeşitli bilgi formlarıyla başa çıkma becerisini değerlendiren bu sınavda 32 dakika içerisinde bilgiyle dolu 1 senaryo ve 28 sorunun cevaplanması beklenmektedir. Basit seviye hesap makinesi kullanımı serbesttir.

– Situational judgement: Çeşitli durumlardaki tepkilerinizi, yanıtlarınızı ve tıp etiği anlayışınızı ölçen bu bölümde ise 27 dakikada 20 senaryo ve 67 soruya cevap vermeniz beklenmektedir.

Çoktan seçmeli bir biçimde yapılan sınav İngiltere’deki çeşitli yerel sınav merkezlerinde yapılır. UKCAT web sitesinde örnek sorular bulunmaktadır. Ancak geçmiş yılların sınav soruları mevcut değildir. Adaylar UKCAT sınavına aşağıdaki üniversitelerde girebilirler:

 • University of Aberdeen
 • Cardiff University
 • University of Dundee
 • Durham University
 • University of East Anglia
 • University of Edinburgh
 • University of Exeter
 • University of Glasgow
 • Keele University
 • King’s College London
 • University of Leicester
 • University of Manchester
 • Newcastle University
 • University of Nottingham
 • University of Sheffield
 • University of Southampton
 • University of St Andrews
 • Queen’s University Belfast
 • University of Warwick

Giriş niteliklerinin üniversiteden üniversiteye farklılık gösterebileceğini lütfen göz önünde bulundurun.

İngiltere’de Diş Hekimliğini Nerede Okuyabilirim?

İngiltere’deki en iyi Dişçilik bölümleri hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için 2020  Guardian Üniversite Rehberi’ndeki en iyi ilk 10 üniversiteyi inceleyebilirsiniz.

 1. University of Dundee
 2. University of Aberdeen
 3. Plymouth University
 4. King’s College London
 5. Queen’s University Belfast
 6. University of Central Lancashire
 7. University of Liverpool
 8. University of Glasgow
 9. Newcastle University
 10. Cardiff University

İngiltere’de dişçilik bölümüne başvurmak için yardıma mı ihtiyacınız var? Tıp Servisimiz sizi mülakat pratikleri ve niyet mektubu görüşleriyle Dişçilik Okulundaki başvurunuza eksiksiz hazırlar.

Başvuru Sürecinde Size Nasıl Yardımcı Oluyoruz?

İngiltere’de son güncellenen bilgilendirme ile 142 üniversite bulunmaktadır. Bu üniversitelerin tamamı tercihinize uygun olmayabilir.

 • Hangi okul hangi bölümde daha başarılı?
 • Mezuniyet sonrası size desteği nedir?
 • Bölüm dersleri sizin için ideal mi?
 • Okul bulunduğu şehir ve maliyetleri ile sizin için ideal mi?

Tüm bu sorular ve daha fazlası deneyim gerektiren cevaplarla doğrulanabilir. Size önerimiz tecrübeli danışmanlardan danışmanlık hizmeti almanızdır. Study in UK  size geniş kadrosu ile danışmanlık hizmeti sunmaktadır.

Daha fazla bilgi almak istiyorsanız, ücretsiz danışmanlık hizmetimiz için bugün randevu alın.

contact_small.png