İngiltere Üniversiteleri ve Dil Okulları Resmi Başvuru Merkezi

İngiltere’de Mimarlık Eğitimi

Mimarlık Eğitimine Giriş

İngiltere’de Mimarlık Bölümü okuyan öğrenciler mimari yapının arkasındaki tasarım ve mekaniğin temellerini öğrenirler. Yalnızca etkileyici bir ürün ortaya çıkarmakla kalmayan öğrenciler aynı zamanda pratiklik, işlevsellik, güvenlik ve sürdürebilirliği de sağlayacak bir çalışma ortaya koymalıdır.

İngiltere üniversiteleri verdikleri eğitim ile teknoloji ve tasarım yönünün yanısıra mimarinin kültürel ve tarihi yönüne de odaklanarak öğrencilerin profesyonel bir mimar olması konusunda eğitirler. Üniversitelerce verilen tarih ve teori dersleri ile öğrencilerin almış olduğu 3D tasarımı gibi bölüm dersleri de birleştirilerek mimarlık mesleğinin her öğesini en iyi şekilde öğrenmeleri sağlanır.

Mimarlık Eğitimine Nasıl Başvurabilirim?

Study in UK, Mimarlık Eğitimi başvurunuzda yardımcı olmak için burada. Hemen başvurun ve Study in UK ofislerinde veya Skype üzerinden ücretsiz danışmanlığınızı ayarlayın.

Beş yıllık üniversite eğitimi ve bunu takiben yapacakları iki yıllık iş hayatı tecrübesini tamamlayan öğrenciler Mimar olabilmek için gerekli olan nitelikleri yerine getirmiş olacaklar. Öğrenciler bu sürecin ardından son sınavlarına girerler. Üniversite eğitimlerinin üç yılını tamamlayan öğrenciler İngiliz Kraliyet Mimarlar Enstitüsü (RIBA) üyesi olurlar. Sonraki adımlarda BArch (Mimarlık Lisansı), Diploma, March (Mimarlık yüksek lisansı) programlarına sırasıyla kayıt olurlar. Mezun olabilmeleri için öğrencilerden iki senelik iş deneyimi edinmeleri beklenmektedir.

Mimarlık Alanında Kariyer

Mimarlık bölümü mezunları aldıkları minimum beş yıllık eğitim sayesinde Mimar, Mimari Teknisyen ve İç Mimar kadrolarında çalışabilmektedirler. Finansman, emniyet, bina yönetmelikleri ve planlama kanunu konularında çalışabilecekleri gibi, yapı analisti, tarihi bina koruma yetkilisi, inşaat mühendisi, şehir plancısı, peyzaj mimarı gibi birçok iş alanında da kariyerlerine devam etme fırsatı bulabilirler.

Mimarlık Eğitimi İçin Giriş Şartları

Mimarlık programına başvurmadan önce üniversiteler tarafından İngilizce, sanat, tasarım ve matematik dersleri okunmuş olması gerekmektedir. Aynı zamanda öğrencilerin serbest çizime, 3D çalışmalarına, tasarım ve üretime ilgisi olması beklenirken İngiltere’de çoğu üniversiteden kabul alabilmeleri için bir portfolyo oluşturması da gereklidir.

 • Typical International Baccalaureate requirements: Minimum 32 puan.
 • Typical A-levels requirements: AAB, Sanat, Fen ve Yazım derslerinin dengeli ortalaması
 • Typical IELTS requirements: Her bir bölümde 6.0 altında olmamak üzere 6.5 puan

IELTS Hazırlık Sınıfları

Mimarlık Eğitimine başlamadan önce IELTS puanınızı yükseltmeniz gerekiyorsa, İstanbul ve Ankara ofislerimizde IELTS Hazırlık Kurslarımıza katılabilirsiniz.

İngiltere’deki her üniversitenin kabul şartlarının farklılık gösterdiğini göz önünde bulundurun.

İngiltere’de Mimarlık Eğitimini Nerede Okuyabilirim?

İngiltere’deki en iyi Mimarlık programları hakkında daha fazla bilgi edinmek için Guardian 2019 Üniversite Rehberinde ilk on sıraya giren üniversiteler hakkında bilgi bulabilirsiniz.

 1. University of Sheffield
 2. University of Cambridge
 3. University of Bath
 4. University College London
 5. University of Nottingham
 6. University of Manchester
 7. University of Lincoln
 8. University of Strathclyde
 9. Coventry University
 10. UWE Bristol

Cambridge veya UCL’ye başvururken yardıma mı ihtiyacınız var? Oxbridge Servisimiz yoğun mülakat uygulamaları ve uzman kişisel beyan önerileri ile İngiltere’nin en iyi üniversitelerine kabulünüzü garanti altına alacaktır.

Başvuru Sürecinde Size Nasıl Yardımcı Oluyoruz?

İngiltere’de son güncellenen bilgilendirme ile 142 üniversite bulunmaktadır. Bu üniversitelerin tamamı tercihinize uygun olmayabilir.

 • Hangi okul hangi bölümde daha başarılı?
 • Mezuniyet sonrası size desteği nedir?
 • Bölüm dersleri sizin için ideal mi?
 • Okul bulunduğu şehir ve maliyetleri ile sizin için ideal mi?

Tüm bu sorular ve daha fazlası deneyim gerektiren cevaplarla doğrulanabilir. Size önerimiz tecrübeli danışmanlardan danışmanlık hizmeti almanızdır. Study in UK  size geniş kadrosu ile danışmanlık hizmeti sunmaktadır.

Daha fazla bilgi almak istiyorsanız, ücretsiz danışmanlık hizmetimiz için bugün randevu alın.

contact_small.png