İngiltere Üniversiteleri ve Dil Okulları Resmi Başvuru Merkezi

İngiltere’de Mühendislik Eğitimi

Mühendislik Eğitimine Giriş

Dünyanın en köklü mesleklerinden birisi olan Mühendislik Eğitimini, dünyanın en iyi ve en yüksek sıralamalı mühendislik okullarının bulunduğu İngiltere’de okumak ayrıcalıktır. Ar-Ge, üretim, işletim ve tasarım gibi alanları kapsayan geniş eğitim konsepti ile mühendislik eğitiminin bütün bileşenleri sunulmaktadır.

Yaşamımızın her noktasına değinen mühendislik eğitimi, gün içerisinde kullandığımız ve tükettiğimiz her parçanın içinde bulunmaktadır. Bunlara iletişim, seyahat, sağlık, eğlence ve bunlar gibi birçok alan örnek olarak verilebilir. Bu alanlar ile oluşan endüstrilerin temelinde de mühendisler önemli bir rol oynamaktadırlar.

Mühendislik Eğitimine Nasıl Başvurabilirim?

Study in UK, Mühendislik Eğitimi başvurunuzda yardımcı olmak için burada. Hemen başvurun ve Study in UK ofislerinde veya Skype üzerinden ücretsiz danışmanlığınızı ayarlayın.

Bu endüstrilerin dışına da çıkıp çok geniş bir alanı kaplayacak şekilde mühendisler günlük hayatımıza etki etmektedir. Çalışma hayatlarını bu alanda şekillendirmek isteyen öğrencilerin akademik geçmişiyle de doğru orantılı olarak kendilerine en uygun üniversiteyi ve bölümü bulmaları çok önemlidir.

Mühendislik Alanında Kariyer

Mühendislik alanında kariyer yapmış birinin kolayca iş imkanı bulması mümkündür. Diğer tüm mesleklere kıyasla işsizlik oranı, profesyonel bir mühendisin işsizlik oranından daha fazladır. Mekanik, finans, IT ve elektronik alanlarında mühendislere talep hep çok yüksektir.

Ülke sanayisinin yönetimiyle gayri safi yurt içi hasılanın yaklaşık %40’ına katkıda bulunan mühendisler, İngiltere ekonomisinin önemli bir parçasını oluştururlar. Ev elektriğinden uzay teknolojilerine kadar mühendislerin rolleri çeşitli ve önemlidir. Çok çeşitli istihdam olanakları ve tatmin edici bir gelecek arayan öğrenciler için mühendislik alanında kariyer yapmak son dönemde daha popülerdir.

Kimya Mühendisliği: Hammaddenin ya da kimyasalların daha değerli formlara dönüştürülmesi için kullanılan fizik bilimlerinin (kimya ve fizik gibi) ve yaşam bilimlerinin (biyoloji mikrobiyoloji ve biyokimya gibi) matematik ve ekonomi ile birleşimini incelemektedir. Bu incelemeler esnasında güvenli, sürdürülebilir ve ekonomik bir ortamın oluşmasını sağlayan kimya mühendisleri hammaddeleri ya da kimyasalları daha kullanışlı ve değerli formlara dönüştürürler.

İnşaat Mühendisliği: Profesyonel olarak köprüler, yollar, kanallar, barajlar ve binalar gibi fiziksel ve doğal yollarla inşa edilmiş çevrenin tasarımı, yapımı ve bakımı ile uğraşan bir mühendislik çeşididir. Genel olarak çevre mühendisliği, jeoteknik mühendislik, strüktürel mühendislik, ulaştırma mühendisliği, belediye ve şehir mühendisliği, kıyı mühendisliği, su kaynakları mühendisliği, malzeme mühendisliği, ölçme ve yapı mühendisliği gibi birçok alt mühendislik dallarını da kapsar.

Elektrik ve Elektronik Mühendisliği: Genelde elektrik, elektronik ve elektromanyetizmanın çalışılması ve uygulanması ile uğraşan mühendislik alanıdır. Bu alanların alt başlıkları olan güç, elektronik, kontrol sistemleri, sinyal işleme ve telekomünikasyon gibi konular hakkında derinlemesine incelemeler yapar. Daha çok büyük ölçekli elektrik sistemleri ile ilgilenen elektrik mühendisliği güç iletim ve motor kontrolü gibi problemleri ele alırken, elektronik mühendisliği ise bilgisayarlar ve entegre devreler de dahil olmak üzere küçük ölçekli elektronik sistemlerin çalışılması ile ilgilenir.

Makine Mühendisliği: Fizik ve malzeme biliminin ilkelerini kullanarak mekanik sistemlerin analizi, tasarımı, imalatı ve bakımını inceleyen bir mühendislik disiplinidir. Makine ve aletlerin tasarımı, üretimi ve işletimi için ısının ve mekanik gücün kullanımını içeren mühendislik dalıdır.

Bilgisayar Mühendisliği: Bilgisayarların ve bilgisayar sistemlerinin tasarımıyla ilgilenen bilgisayar mühendisleri, yeni donanımların tasarımı, PDA ve USB’lerin tasarımı veya endüstriyel bir tesisi kontrol etmek için bilgisayar kullanımı hakkında eğitim alırlar. Bir bilgisayar mühendisi sistemin yazılımı üzerinde de çalışabilir. Yazılım sistemlerinin tasarımı biraz karmaşık olduğu için genellikle yazılım mühendisliğinin alanıdır ve genellikle ayrı bir mühendislik alanı olarak görülür.

Mekatronik Mühendisliği: Elektrik ve mekanik sistemlerin ortaklaşa çalışması sonucu doğan bir mühendislik alanıdır. Günümüzde yaygın bir şekilde kullanılan bu birleşik sistemler elektromekanik sistemler olarak bilinir. Örnekler arasında otomatik imalat sistemleri, ısıtma, havalandırma ve iklimlendirme sistemleri ve uçak ve otomobillerin çeşitli alt sistemleri bulunmaktadır.

Mühendislik Eğitimi İçin Giriş Şartları

Mühendislik programları İngiltere üniversitelerinde ikiye ayrılır. Bunlardan ilki B.Eng (Mühendislik Lisans) ve diğeri ise M.Eng (Mühendislik Yüksek Lisans) eğitimleridir.

B.Eng, mühendislik alanında 3 yıllık standart lisans programıdır. Herhangi bir kurumda mühendis olabilmek için öğrencilerin B.Eng programını tamamlamaları yeterlidir. Bu eğitim onlara gerekli nitelikleri kazandıracaktır. Ancak bir kurumda sözleşmeli mühendis olabilmek için standart lisans derecesine ek olarak, M.Eng programının son senesine denk bir mühendislik eğitimini de almış olmaları gerekir. Bazı İngiltere üniversiteleri öğrencilerin programın ilk yıllarında B.Eng ve M.Eng programları arasında geçiş yapmalarına izin verir. Sözleşmeli mühendis olmak isteyen öğrencilerin alması gereken M.Eng programı minimum 4 yıl sürmektedir. Buna ek olarak bir yıl iş deneyimi edinmek isteyen öğrenciler içinse bu program 5 yılda tamamlanır.

 • Typical International Baccalaureate requirements: 35 puan.
 • Typical A-levels requirements: AAB matematik ve fizik.
 • Typical IELTS requirements: Her bir bölümde 6.5 altında olmamak üzere 7 puan.

IELTS Hazırlık Sınıfları

Mühendislik Eğitimine başlamadan önce IELTS puanınızı yükseltmeniz gerekiyorsa, İstanbul ve Ankara ofislerimizde IELTS Hazırlık Kurslarımıza katılabilirsiniz.

İngiltere’deki her üniversitenin kabul şartlarının farklılık gösterdiğini göz önünde bulundurun.

İngiltere’de Mühendislik Eğitimini Nerede Okuyabilirim?

İngiltere’deki en iyi Mühendislik Eğitimi hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu alanda Guardian 2020 Üniversite Rehberinde ilk on sıraya giren üniversiteler hakkında detaylı bilgilere ulaşın.

General Engineering

 1. University of Bristol
 2. University of Cambridge
 3. Imperial College London
 4. University of Oxford
 5. University of Durham
 6. University of Warwick
 7. Loughborough University
 8. Bournemouth University
 9. University of Leeds
 10. University College London

Civil Engineering

 1. Imperial College London
 2. University of Leeds
 3. University of Bristol
 4. University of Southampton
 5. University of West of Scotland
 6. Loughborough University
 7. University of Nottingham
 8. Abertay University
 9. University of Bath
 10. Queen’s University, Belfast

Mechanical Engineering

 1. Imperial College London
 2. University of Bath
 3. University of Leeds
 4. University of Bristol
 5. Loughborough University
 6. University of Southampton
 7. Coventry University
 8. Heriot-Watt University
 9. University College London
 10. Lancaster University

Chemical Engineering

 1. University of Cambridge
 2. University of Nottingham
 3. University of Bradford
 4. Imperial College London
 5. University of Surrey
 6. University of West of Scotland
 7. University of Bath
 8. Lancaster University
 9. University of Birmingham
 10. Loughborough University

Electrical/Electronic Engineering

 1. University of Nottingham
 2. University of Southampton
 3. University of Surrey
 4. Imperial College London
 5. University of Bath
 6. University of Manchester
 7. University of Bedfordshire
 8. University of Leeds
 9. Loughborough University
 10. University College London

Materials/Mineral Engineering

 1. University of Oxford
 2. Loughborough University
 3. University of Exeter
 4. University of Sheffield
 5. University of Birmingham
 6. Imperial College London
 7. University of Manchester
 8. Swansea University
 9. Sheffield Hallam University
 10. Queen Mary, University of London
Başvuru Sürecinde Size Nasıl Yardımcı Oluyoruz?

Cambridge, Oxford, UCL ya da Imperial College London’a başvururken yardıma mı ihtiyacınız var? Oxbridge Servisimiz, mülakat pratiği ve niyet mektubu yazma uzman desteğimiz ile sizi dünyanın en iyi üniversitelerine yapacağınız başvurulara tam olarak hazırlayacak.

 • Hangi okul hangi bölümde daha başarılı?
 • Mezuniyet sonrası size desteği nedir?
 • Bölüm dersleri sizin için ideal mi?
 • Okul bulunduğu şehir ve maliyetleri ile sizin için ideal mi?

Tüm bu sorular ve daha fazlası deneyim gerektiren cevaplarla doğrulanabilir. Size önerimiz tecrübeli danışmanlardan danışmanlık hizmeti almanızdır. Study in UK  size geniş kadrosu ile danışmanlık hizmeti sunmaktadır.

Daha fazla bilgi almak istiyorsanız, ücretsiz danışmanlık hizmetimiz için bugün randevu alın.

contact_small.png