İngiltere Üniversiteleri ve Dil Okulları Resmi Başvuru Merkezi

MBA için Giriş Şartları

İngiltere’de MBA eğitimi almak istiyorsanız bütün süreç boyunca oldukça ciddi bir çalışma yürütmeniz gerekir. Bu aşamada bir danışmandan yardım almak süreci oldukça kolaylaştıracaktır.

İngiltere’de MBA eğitimi almış olmak ve dolayısıyla okullardan kabul alabilmek için lisanstan 3.0/4.0 veya buna denk bir ortalama ile mezun olmuş olmanız ve yönetim alanında en az 3, tercihen 5 yıllık tam zamanlı iş tecrübeniz olması gerekir. Bazı okullar ise ekstra olarak GMAT sınavına girmenizi talep edebilir.

GMAT Sınavı

Bazı okullar, MBA eğitimi almak isteyen öğrencilerin GMAT (Graduate Management Admission Test) sınavına girmiş olmalarını talep eder. Bu test 4 bölümden oluşur ve adayları farklı alanlarda test etmeyi hedefler.

  • Analytical Writing: Argument analysis
  • Integrated Reasoning: Graphics and table analysis
  • Quantitative Aptitude: ability to read a passage and problem solve
  • Verbal: Critical reasoning and sentence correction

GMAT sınavı 3.5 saat sürer. Her doğru cevabınız için daha çok puan getiren sorular; her yanlış cevabınız için ise daha az puan getiren sorular verilir.

GMAT Sınav Puanlaması

Quantitative Aptitude ve Verbal bölümlerinde, 0-60 arası puan verilir ve 50+ puana ulaşan aday sayısı oldukça azdır.

Test sonunda geçici puanınızı öğrenir, Writing sınavınızın değerlendirilmesinden sonra ise (yaklaşık 20 gün sonra) gerçek sonucunuzu online olarak öğrenirsiniz. GMAT sınav sonuçları 5 yıl geçerliliğini korur. Bu sınavdan 600 puan almış olmak iyi, üzeri bir puan almış olmak ise mükemmel olarak değerlendirilir.

Test Module Scoring
Verbal Scaled 0 to 60 (75 minutes)
Quantitative 0 to 60 (75 minutes)
Analytical Writing 0 to 6 (30 minutes)
Integrated Reasoning 1 to 8 (30 minutes)
Total Scaled Score 200 to 800

GMAT Sınav Hazırlığı

GMAT sınavından yeterli not alabilmek için en az 6 aylık disiplinli bir çalışma gerekir. Siz gelişmiş bir İngilizce dil bilgisi, matematik ve okuma becerisi beklenir. Bu süreçte İngilizce gazete-dergi okumak, metinleri revize etmek yardımcı olacaktır. Aynı zamanda online GMAT deneme sınavlarını olmak veya kendinize mock-testler uygulamanız da ilerleme kaydetmenize yardımcı olacaktır.

Nasıl Yardım Ediyoruz?

GMAT sınavına hazırlanmak istiyorsanız, siz de deneyimli danışmanlarımızdan ücretsiz danışmanlık randevusu alabilir ve hazırlık süreci ile ilgili daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

📃 BİLGİ İSTE