İngiltere Üniversiteleri ve Dil Okulları Resmi Başvuru Merkezi

İskoçya’da Eğitim

İskoçya 19 yüksek öğretim kurumunu bünyesinde barındırarak aralarından seçim yapabilmenize fırsat tanımaktadır. Dünyaca ünlü University of Edinburgh ve University of St Andrews’ında yer aldığı üniversiteler bunların arasındadır. İngiltere genelinde en yüksek öğrenci memnuniyetine sahip eğitim kurumları arasında İskoç üniversiteleri anılmaktadır. Bu durumla doğru orantılı olarak İngiltere genelinde en yüksek iş bulma ve yüksek öğrenim görme oranı da İskoç üniversitelerinden mezun olanlar için geçerlidir.

Yoğun araştırmalar üstlenen İskoç üniversiteleri mükemmeliyetçi yapılarıyla bilinen kurumlardır. Bu da, öğrencilerin kendi alanlarında sınırlarını zorlaması ve başarılı akademisyenler tarafından eğitim almalarına imkan tanır. The MRI scanner ve laparoskopik cerrahi gibi yeni icatlar İskoç üniversitelerinde yapılan araştırmalar sonucunda günümüz tıp teknolojilerine yeni metotlar getirmiştir.

İskoçya, Londra’ya 1 saat, Paris’e 90 dakika uçak yolculuğu uzaklığındadır. Yakındaki uluslararası havaalanları ve Avrupa’daki konuk evi olarak İngiltere’ye olan kısa mesafe uçuş imkanıyla, en güzel coğrafyaları keşfetmek için idealdir. İlgi odağı olan eğitim vizyonu ve muazzam tarihi ile, bütün Türk öğrencilere benzersiz bir eğitim ve konaklama imkanı sunmaktadır.

İskoçya’da Yaşam

İskoçya, zengin ve tarih dolu bir kültüre sahiptir. Yabancı öğrenciler için birçok etkinliğiyle, eğitim olanaklarının yanısıra eğlence imkanlarını da içinde barındırır. Geleneksel metropolitan hayatı İskoçya’nın  7 şehri de (Edinburgh, Glasgow, Dundee, Stirling, Aberdeen, Inverness ve Perth) sunar, ancak İskoçya’nın asıl güzelliğini oluşturan dağları ve kırsal kesimlerinde saklı olan doğa manzaralarıdır.

Ülke, eski ve zengin tarihini; anıtlar, kaleler, müzeler ve çarpıcı mimarilerde göstermektedir. İskoçya’nın çoğu galeri ve müzesi ücretsizdir. Etekli gayda müzisyenleri ve geleneksel ceilidh dansçılarıyla, İskoçya’da hatırı sayılır anılar biriktirme imkanı bulacaksınız.

İskoçya’da burs ve fonlama

İskoçya’da, lisans veya yüksek lisans eğitimi almak isteyen Türk öğrenciler için birden fazla burs imkanı bulunmaktadır.

– Commonwealth Scholarship Fellowship Plan ile milletler topluluğu ülkeleri vatandaşları, İskoçya’da lisans ve yüksek lisans eğitimi alabilir. Sunulan burs imkanları, vatandaşı olduğunuz milletler topluluğu ülkesine göre değişiklik göstermektedir.

– Chevening Scholarships İngiltere hükümetinin global burs programıdır. İngiltere’de bir üniversitede bir yıllık, tam zamanlı veya yarı zamanlı, yüksek lisans programlarını kapsar.

– Fulbright Awards İskoçya’da yüksek lisans eğitimi almak isteyen Amerikan vatandaşları için uygundur.

– Royal Society Grants İskoçya’da teknik bölümlerde eğitim alan yabancı öğrencileri destekleyen burs türüdür.

– Saltire Scholarships  Kanada, Çin, Hindistan ve ABD vatandaşı öğrenciler için; lisans, lisansüstü, PhD eğitimlerinin 1 yılını destekleyen burs türüdür.

– Tullow Scholarships Afrika ve Güney Amerika vatandaşı olan öğrencilerin lisansüstü eğitimi için uygulanan burs çeşididir.

İskoçya’da Eğitim Masrafları

Türk öğrenciler, lisans ve yüksek lisans öğrenimleri için eğitim masraflarını ödemek durumundadır. Eğitim masrafları,seçtiğiniz kuruma göre değişiklik göstermektedir.

📃 BİLGİ İSTE