İngiltere Üniversiteleri ve Dil Okulları Resmi Başvuru Merkezi

İrlanda Vize Rehberi

İrlanda Vize Süreçleri

İrlanda vize başvurusunu İrlanda konsolosluğundan değil VFS GLOBAL İstanbul, Ankara, İzmir ve Gaziantep şubelerinden gerçekleştirebiliyorsunuz. İrlanda’da shengen vizesi ve yeşil pasaport ne yazık ki geçerli değildir. Ancak İngiltere vizesi İrlanda’ya geçiş sağlayabiliyorsunuz.

 

Vize ücretleri:

İrlanda’da öğrenci vizesi için tek girişlik ücret 60€, çok girişli ücret ise 100€dur.  Servis bedeli olarak da 22€ VFS Global şubelerine Euro olarak ödenmektedir. Demir para kabul edilmektedir.  Bu sebeple yanınızda minimum 85€ bulundurmanız önemlidir. Para üstü olan 3€ tl olarak ödenmektedir.

 

İrlanda Vizesi için Gerekli Dokumanlar

İrlanda öğrenci vizesi için iki önemli şart bulunmaktadır.
– Sponsor kişinin/kurumun aktif banka hesabında orada bulunacağınız her hafta için 200€ kadar finansal yeterlilik göstermeniz gerekmektedir.
-Eğitiminizi tamamladıktan sonra Türkiye’ye döneceğinizin garantisi olabilecek (aktif öğrenci belgesi, çalışılan kurumdan alınan izin belgesi vb. gibi) belgeleri vize başvuru belgeleri arasında sunmanız gerekmektedir.

Vize başvurusu için gerekli olacak diğer belgeleri aşağıda bulabilirsiniz.

 • Orijinal pasaport (Geçerlilik süresi, İrlanda’dan planladığınız dönüş tarihinden sonraki en az 12 ay daha uzun süreli olmalıdır)
 • Varsa eski pasaportunuz ve daha önce çıkmış olduğunuz ülkelerin vize fotokopisi
 • Son diplomanız, transkriptiniz ya da öğrenci belgeniz
 • Bugüne kadar almış olduğunuz İngilizce eğitimlerini gösteren sertifika ya da belgeler
 • Seyahat sigortası
 • Kurs ve konaklama ücretini ödediğinize dair belge
 • Başvuru dilekçesi: İrlanda’da veya diğer AB Ülkelerinden birinde bulunan herhangi bir aile üyeniz hakkında bilgi
 • Ne kadar kalmayı planlıyorsunuz
 • Seyahatinizi kendiniz karşılıyorsanız bunu belirten yazı veya üçüncü bir kurum karşılıyor ise, o yerden bir yazı.
 • Ülkenize geri döneceğinize dair kanıt/belge (bunu kanıtlayan ilgili belgeleri ekleyebilirsiniz)
 • Vizenin şartlarına uyacağınızı, kimseye yük olmayacağınızı ve kalmanıza izin verilen günden fazla kalmayacağınızı belirten.
 • İş yeri Belgesi; seyahat amacını, tarihlerini ve çıkısı belirten, ulaşım, konaklama ve diğer masrafların şirket tarafından karşılanacağını belirten İngilizce yazı. İş yeri Yazısı antetli, şirket adresinin ve telefonunun açıkça belirtildiği kâğıda yazılmalıdır.
 • Eğer masraflar başvuru sahibi tarafından karşılanacaksa son 6 aya ait detaylı banka hesabı, seyahat masraflarını karşılamaya yetecek banka hesabı, banka imza sirküleri, başvuru sahibinin bu hesaplara anlık erişimi olmalı, bu yüzden vadesi bozulamayan banka hesapları kabul edilemez veya bankadan alınmış, bozulabilir bir hesap olduğunu kanıtlayan bir yazı eşliğinde vadeli hesap kabul edilecektir. Başvuru sahibi masrafları karşılamayacaksa bile dosyada mali evrak olmalıdır. Kendi bankanız ya da şirketinizin bankasını sunmanız istenebilir. Eğer sponsorunuz varsa sponsorunuzun İngilizce dilekçesiyle birlikte tüm iş evraklarını sunmanız gerekmektedir. Sponsorunuzun 6 aylık bankasını da sunmayı unutmayın.
 • Gidilecek dil eğitimi/okuldan alınan konaklama belgeleri detayları
 • Tüm seyahati kapsayan seyahat sağlık sigortası- sağlık, acil bakim, hastane ve olum gibi durumlarını kapsayıcı olması gerekir. Kalacağınız süreyi ve bölgeyi kapsamak zorundadır.
 • Ret aldığınız bir ülke varsa o ret kararı ile ilgili, tercihen orijinal, belgeler sunulmalıdır. Ret kararlarını gizlemek vize başvurunuzun reddedilmesine sebep olacaktır.


İrlanda Vizesi Fotoğraf Özellikleri

 • Fotoğrafınız son 6 aydan eski olmamalıdır ve toplamda 2 adet fotoğraf yeterli olacaktır.
 • Başınız fotoğraf çerçevesinin ortasında bulunmalı ve ölçüleri 35mm-45mm olmalıdır.
 • Fotoğrafta yüzünüzün her ayrıntısı net bir şekilde gözükmeli ve belli olmalıdır.
 • Yüzün saçtan çeneye kadar olan kısımları açık olmalıdır, kulakların görülür olması tercih edilmektedir.Bu belgeler tamamlandıktan sonra başvuru merkezine teslim edilecektir. Dil okulu ya da akademik başvurularınızı bizimle yaptığınız takdirde danışmanlarımızca bütün belgelerin sorunsuz ve eksiksiz bir şekilde hazırlanması tarafımızca kontrolden geçirilerek doğru bir şekilde iletilmesi sağlanacaktır.

Vize başvuru belgelerinizi eksiksiz olarak başvuru merkezine ilettikten sonra kısa dönem öğrenci vizesi 10 gün içinde sonuçlanabilir. Ancak belirtmemiz gerekir ki bu süre yoğunluk durumuna göre değişkenlik göstererek uzayabilir. Üç çeşit İrlanda vizesi vardır;

 • İrlanda Junior Öğrenci Vizesi: 18 yaşın altında olan ve henüz reşit olmamış öğrencilere İrlanda’da dil eğitimi görmek için verilen vizedir. Bu vize de bir takım ekstra dokuman istenmektedir.
 • İrlanda Kısa Dönem Öğrenci Vizesi: İrlanda da maksimum 3 aylık (90 gün) dil eğitimi almayı planlıyorsanız bu vize tipine başvuruda bulunulması gerekmektedir.
 • İrlanda Uzun Dönem Öğrenci Vizesi: İrlanda’da 3 aydan fazla kalarak dil eğitimi almak isteyen ya da akademik eğitim planlayan öğrencilere verilen vizedir. Ayrıca 25 hafta ve üzeri olarak planladığınız eğitimlerde yarı-zamanlı çalışma izniniz olduğunu da hatırlatmak isteriz.

En uzun süreli vize

İrlanda’da maksimum 8 aylık vize alabiliyorsunuz. Fakat size ilk süreçte 3 aylık vize verilir. Eğer 12 haftadan daha uzun süreli dil eğitimi kaydınız bulunmaktaysa o zaman uzun dönem öğrenci vizesine başvurulması gerekmektedir. İrlanda’ya gittikten sonra göçmenlik bürosundan aldığınız dil eğitimi hafta sayısı kadar vizenizi uzatabiliyorsunuz.  25 haftalık akademik yıl içeren eğitimlerinizde ise fazladan 2 ay daha vize imkanı sunuluyor.

Neden Uzun Dönem Vize Başvurusu?

Daha önce de belirttiğimiz gibi uzun dönem öğrenci vizesinde yasal çalışma hakkı elde etmeniz size eğitim masraflarınızı ve yaşam giderlerinizi karşılamanız açısından oldukça kolaylık sağlayacaktır.
İrlanda’da saatlik asgari ücret 9.75€’dur. Bir öğrencinin tahmini aylık yaşam giderleri ise yaklaşık olarak 700-900€ dur.

 

contact_small.png