İngiltere Üniversiteleri ve Dil Okulları Resmi Başvuru Merkezi

Şehir Rehberi ve Yaşam

Dünya üzerinde en güvenilir ülkeler arasında yer alan İrlanda halkı, misafirperver ve samimi tavırlarıyla eğitim almak amacıyla orada bulunan öğrencilere uyum aşamalarında büyük kolaylıklar sağlamaktadır.
Avrupa’nın en kozmopolit şehirlerinden biri olan Dublin, ulusal ve uluslararası festivallere, sanatsal- kültürel etkinliklere, müzik ve sinema gösterilerine, fuarlara ev sahipliği yapan bir şehirdir.

Ulaşım yolu olarak insanlar diğer Avrupa kentlerinde olduğu gibi Dublin’de de bisiklet kullanmayı tercih ediyorlar. Turist yoğunluğunun fazla olduğu İrlanda’da yaşam ağırlıklı olarak Dublin, Galway ve Cork gibi şehirlerde bir tık daha pahalı olabiliyor.

Dilerseniz beraber İrlanda’nın yemek kültürü ve yaşam masrafları konusunda bilgi edinelim.

İRLANDA YAŞAM MASRAFLARI VE YEMEK KÜLTÜRÜ

İrlanda’da yemek denildiğinde ilk akla gelen şey neredeyse her ana yemeğin yanında servis edilebilen patatesten bahsetmek gerekir.

İrlanda’da şüphesiz en çok merak edilen konu ekonomimiz ve aylık-haftalık hesaplamalarımız. Yeme içme giderlerini öğrenci hayatı standartlarına uygun hale getirebilmek ve kar edebilmek için sizlerle İrlanda’da uygun fiyatlı alışveriş yapabileceğiniz Lİdl ve Aldi marketlerinin 2019 Ekim ayına ait genel besin fiyatlarını yaklaşık olarak hesaplayarak, paylaşacağız. Böylelikle haftalık ne kadar bütçeyle market alışverişi yapabileceğinizi ve eğitim için gittiğinizde haftalık harcamalarınızı tahmini olarak hesaplayabilmeniz için aşağıdaki tabloyu inceleyebilirsiniz.

Ekmek: 0.69€ 18li yumurta: 2.90€                          500g Tereyağ: 0.89€                  Makarna: 0.80€
Peynir: 1.44€                    1 kg kıyma: 5-6€                                1 kg Patates: 0.75€                     1 kg domates: 1.20€
3 lt Süt: 2,5€                     Kahvaltılık gevrek: 0.79€                  1lt Meyve suyu: 0.99€               Elma: 1.35€
1 kg et: 4-6€                     1 Paket bisküvi: 0.25-0.80€             5 Paket noodle: 0.75€               Ton balığı: 0.85€
12’li top köfte: 2€           1 Adet kruvasan:  47€                 1 Paket Çay: 1.55€                      1 kg Yoğurt: 1.45€
Bu tablodan da görüleceği üzere sadece 28-30€ aralığında haftalık market alışverişinizi tamamlayabilirsiniz.DUBLİN’DE EĞLENCE HAYATI


Gezip Görülecek Yerler

Phoenix Park:
Dublin’de yaklaşık 1.752 dönümden oluşan tabiat parkı size şehrin içinde şehirden uzaklaşıp sakinleşmek ve yeşillikler arasında huzur bulmak için harika bir mekan alternatifi sunuyor.  Aynı zamanda Phoenix Park dünyaca ünlü alageyiklerine de ev sahipliği yapmaktadır. İnsanlara alışkın ve tamamen zararsız olan bu geyikler ile fotoğraf çekilebilir, doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz. Parkta dolaşırken küçük misafirlerimiz sincaplarla karşılaşabilir, gölde yüzen kuğulara da yem atabilirsiniz. Öğrencilerin ve turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerden biri olan Phoenix park size eşsiz bir deneyim ve dinginlik hissi yaratacaktır. Listenize kesinlikle eklemenizi öneririz.

Guinness Store House: Dublin St. James Gate’de dünyanın ilk siyah birası olan Guinnes biralarının üretim yerinde kurulan müze ve Guinnes ürünlerinin satış mağazasıdır. 2000 yılında ziyaretçilerine kapısı açılan bu müzeye giriş 25€’dur. Bu büyük bina içerisinde Guinness`in yapılış aşamalarını görebilirsiniz ve giriş biletinize dahil olan Guinness’inizi Dublin manzarasına sahip 5.kattaki Gravity Bar’da içebilirsiniz.


Books of Kells:
Burası Dublin’de ziyaret edilen yerlerin başında gelmektedir. İsa’dan sonra 800. yılda yazıldığı rivayet edilen kitapta İsa’nın 4 öğretisine Latince olarak yer verilmiştir. Aynı zamanda burası için İrlanda’nın en büyük kütüphanesi demek de mümkündür. Oldukça ihtişamlı görüntüsüyle pek çok araştırmalara ve filmlere konu olan bu yapıt her yıl yüzbinlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir. Binaya giriş ücreti 12€ ödemeniz gerekmektedir.

Temple Bar: Dublin’in en işlek ve en çok turist çeken semtlerinden biri olan Temple bar gece-gündüz renkli sokakları ve nehrin kıyısındaki otantik manzarasıyla size güzel bir görsel şölen sunuyor. Kalabalık publarında bol bol Irish müziği dinleyebilir ve geleneksel danslarını izleyebilirsiniz.

 

Kilmainham Gaol Museum: Kilmainham Gaol İrlanda, Dublin, Kilmainham’da bulunan eski bir hapishanedir. İrlanda tarihi açısından önemli bilgiler veren bu müzede, 1796- 1924 yıllarında pek çok kadın, erkek ve çocuk devrimci tutuklu olarak kalmıştır. Müze hala o günlerden derin izler taşımaktadır. Kilmainham şehir merkezine otobüs ile 15-20 dakika mesafe uzaktadır. Müzeye giriş yetişkinler için €8 öğrenciler içinse 4-6 € olarak değişmektedir.


Chester Beatty Library
: Dublin’de bir müze-kütüphanedir. Farklı dinlere ve sanatlara ait kitapların ve farklı tarihi objelerin de sergilendiği müzeye giriş ücretsizdir. Ayrıca ‘Yılın Avrupa Müzesi’ ödülünü kazanan Dublin’deki tek müzedir.


St. Patrick Cathedral:
1191 yılında kurulan İrlanda’nın Dublin kentinde bulunan Aziz Patrick Katedrali, İrlanda Kilisesi’nin Ulusal Katedrali’dir. Katedral ayin zamanları dışında ziyarete açıktır. Ayrıca kilisenin çok güzel bir bahçesi bulunmaktadır. Kiliseye giriş ücretsizdir.

Dublin’de Tiyatro

Gaiety Theatre: 1871 yılında perdelerini açan ve tarihi yapısı ile kendine hayran bırakan bu eski tiyatro Grafton Street’in sonunda bulunmaktadır. Bilet fiyatları ise oyuna ve oturma düzenine göre belirlenmektedir; fiyatlar 28€ ve 40€ arasında değişmektedir.

Abbey Theatre: Dublin’de bir diğer ünlü tiyatro salonu Abbey Theatre’dır.  1904 yılında açılan bu tiyatro salonunun oyun biletleri 13€-20€ arası değişmekte ancak ayakta izlemek isteyen tiyatro severler içinse oyun saatinden bir saat öncesinde gişede 10€ olarak satılmaktadır.

Olympia Theatre: 1879 yılında açılan bu salon yine şehir merkezine oldukça yakındır. Oyun biletleri ise oyuna göre 18€-38€ arasında değişkenlik gösterebilmektedir.


Dublin’de Sinema 

Dublin’de en önemli sinema salonları Savory, Cineworld ve Light House sinema salonlarıdır.

Cineworld’de öğrenci biletleri 9-10€, Light House biletleri 8€, Savory de ise sinema biletleri fiyatları 7€ olarak belirlenmiştir.

📃 BİLGİ İSTE