İngiltere Üniversiteleri ve Dil Okulları Resmi Başvuru Merkezi

MBA Başvurusuna Hazırlık

MBA oldukça zorlu bir yüksek lisans programıdır. Bu eğitime hazırlanmak ve eğitiminizi başarıyla tamamlamak için hem maliyet hem de zaman anlamında önemli bir yatırım yapmanız gerekir. İngiltere Üniversitelerinde MBA eğitimi için talep arttıkça ve kabuller daha rekabetçi hale geldikçe, MBA başvurunuz ve  eğitiminiz için gereken hazırlık süreci büyük önem kazanmaktadır.

 1. Neden MBA eğitimi almak istiyorsunuz?

MBA adayları; kariyer gelişimi, maaş artışları, ağ oluşturma fırsatları ve kendini gerçekleştirme gibi çeşitli amaçlar için bu eğitime yönelirler. MBA yolculuğunuza başlamadan önce, bu soruları kendiniz için dürüstçe cevaplamanız çok önemlidir. Hangi programı ve hangi üniversitede bu eğitimi alacağınızı bu sorulara vereceğiniz cevaplar belirleyecektir.

 1. Sizin için doğru MBA okulu hangisi?

Her MBA kursu birbirinden farklı özellikler gösterebilir. Bazıları büyük ölçüde liderlik nitelikleri oluşturmaya odaklanırken, bazıları daha analitik ve stratejik nitelikte eğitim sunar. Bazı programlarda bilgi teknolojileri konusunda uzmanlaşabilirken, bir diğerinde pazarlama veya sürdürülebilirlik alanında uzmanlaşabilirsiniz. Neden MBA eğitimi almak istediğiniz sorusunu yanıtlamak, MBA programı seçerken size rehberlik sağlar. İhtiyaçlarınıza uygun potansiyel okulları belirlemek, programların kalitesini değerlendirmek ve  maliyet analizi yapmak kararınızı verirken göz önünde bulundurmanız gereken sorulardır.

İngiltere’nin en iyi MBA Okulları  https://www.studyinuk-turkey.com/ingiltere-universitelerindeki-populer-bolumler/ingilterede-mba-egitimi/

 1. GMAT Sınavı

Lisansüstü Yönetim Kabul Testi (GMAT) bazı işletme okulları ve üniversiteler tarafından, MBA için akademik çalışma yeteneğine sahip olup olmadığınıza karar vermelerine yardımcı olmak için kullanılır.  Resmi bir giriş şartı olmasa bile, sınavda gösterdiğiniz güçlü bir performans size diğer adaylara göre avantaj sağlayabilir. GMAT puanınız MBA başvurunuzun önemli bir parçasıdır ve bu nedenle testin içeriğini ve hazırlanmak için ne yapmanız gerektiğini anlamanız çok önemlidir.

GMAT Sınavı üç buçuk saatlik, bilgisayar tabanlı bir sınavdır ve aşağıdaki bölümlerden oluşur:

 • Analitik yazma değerlendirmesi (30 dakika, bir soru) – Eleştirel düşünme, bir argümanı anlama ve fikirleri iletme yeteneğinize odaklanır.
 • Entegre akıl yürütme (30 dakika, 12 soru) – Farklı formatlarda sunulan bilgileri analiz edip edemeyeceğinizi test eder.
 • Nicel akıl yürütme (62 dakika, 31 soru) – Analiz ettiğiniz verilerden sonuç çıkarma yeteneğinizi ölçer.
 • Sözlü akıl yürütme (65 dakika, 36 soru) – Yazılı İngilizceyi okuma, anlama, değerlendirme ve düzeltme becerilerine odaklanır.

Dört bölümün her biri için ayrı ayrı puanlar ve toplam puan alırsınız. Toplam puan 200 ile 800 arasında değişmektedir. Genel olarak, önde gelen bir üniversitelerin MBA programlarından kabul alabilmek için en az 600 puan almanız gerekir. İşte İngiltere’deki en iyi MBA programlarından bazıları için bazı örnek GMAT skorları:

Cambridge Üniversitesi – Gerekli bir puanı belirtmez, ancak başarılı başvuru sahipleri için 2018 yılı ortalaması 693’tür.

London Business School(LBS) – Ortalama 707, minimum 600.

Manchester Üniversitesi – Minimum bir skor belirtmez, 500’ün altında bir skorla başarılı olan aday bulunmamaktadır.

Oxford Üniversitesi – 650 ve üstü puanlar ‘rekabetçi’ sayılır. Mevcut ortalama 690’dır.

City, Londra Üniversitesi – İyi bir dağılımda minimum’ 600 gerekmektedir.

 1. Özgeçmişiniz, referanslarınız ve niyet mektubunuz

MBA başvurunuzun bir parçası olarak özgeçmişinizi, niyet mektubunuzu ve profesyonel referanslarınızı başvuru yapacağınız üniversitelere sunmanız gerekir. Güçlü bir özgeçmiş, doğru yazılmış bir niyet mektubu ve güçlü referanslar, istediğiniz üniversiteden kabul almanızı sağlayacak olan en önemli belgelerdir.

 • Özgeçmişinizi, en son ve ilgili iş deneyiminize güçlü bir şekilde odaklanarak hazırlamalısınız. MBA Okulları, akademik başarınızın yanında,  ders dışı etkinliklerinize de özellikle dikkat eder, bu nedenle bunları özgeçmişinize eklemeniz önemlidir.
 • Niyet mektubunuzu, ne kadar profesyonel olduğunuzu gösteren açık, doğru bir ifade ile bireysel olarak yazmanız çok önemlidir. Niyet mektubunuzu, hedefe yönelik olduğunuzu göstermek ve hedeflediğiniz MBA programı için iyi bir aday olduğunuzu göstermek için en önemli fırsat olduğunu unutmayın. Kelimeleri akıllıca kullanın!

Niyet mektubu yazımı için https://www.studyinuk-turkey.com/ingilterede-egitim/niyet-mektubu-yazimi/

 1. Okuma listenizi genişletin

MBA öğrencileri ders hazırlıkları ve derslerinin bir parçası olarak her hafta yüzlerce sayfa okur.

Eğitiminize başlamadan önce  daha fazla okumak, doğru okuma materyallerini seçmeniz koşuluyla eğitiminiz süresince size çok fayda sağlayacaktır. Dahası, iş, liderlik ve küresel pazarlar hakkındaki bilgi düzeyinizi artırmanıza yardımcı olacaktır. Bu da sizi potansiyel bir çalışan ve MBA adayı olarak daha değerli kılmaktadır.

 1. Profesyonel ağınızı oluşturma

Hedefiniz olan MBA programına kabul alabilmek ve kariyer yolunuzu belirleyebilmek için,  gereken ağ kurma yeteneği, bir MBA öğrencisinin sahip olabileceği en değerli becerilerdendir.  MBA eğitimi almaya karar verdiğinizde ve devam eden eğitim sürecinizde, hem kurumsal hem de sosyal etkinliklerde özel  çaba göstererek ağınızı oluşturmaya başlayın.

 

contact_small.png