trOET Türkiye Resmi Sınav Merkezi

NMC OET WRITING PUANINI DEĞİŞTİRDİ

NMC OET WRITING PUANINI DEĞİŞTİRDİ

İngiltere Hemşirelik ve Ebelik Konseyi (UK’s Nursing and Midwifery Council (NMC)) OET sınavını alan denizaşırı hemşireler için OET Writing kısmını değiştireceğini açıkladı. Konsey 2020 yılının Ocak ayında, Writing kısmı için C+ notunu Listening, Reading, Speaking B+ olması şartıyla kabul edeceğini bildirdi.

Bu karar, geçen yılın sonunda açıklanan IETLS writing puanını 6.5 olarak kabul etmeye başladıkları açıklamasına paralel olarak verildi. Konsey bu kararı aldığı süre itibariyle OET C+ puanıyla IELTS Writing puanının eşdeğer olduğunu araştırıyordu. Buna ek olarak, OET, Konsey ile birlikte yaptığı bir atölye çalışmasında C+ puanının işyerinde hemşirelerin ihtiyaç duydukları yazma becerisini karşıladığını kanıtladı.

OET CEO’su Sujata Stead konu hakkında;

“Konseyin OET Writing puanını değiştirme kararı bizi memnun etti. Birçok hemşire ve ebe, OET B+ puanını ucu ucuna kaçırıyordu, bu nedenle konsey kararı sayesinde, UKVI ile birlikte, adayların Tier 2 (genel vize) için ayrı bir İngilizce testine girmesi gerekmeyecek, vize son derece yetenekli profesyonellerin İngiltere’de kayıt olmasına ve çalışmasına izin verecek.”

“Hemşirelik ve Ebelik Konseyine, Birleşik Krallık’taki hemşirelerin ve ebelerin, hastalara güvenli ve kaliteli bakım sağlama konusunda gerekli becerilere sahip olmalarını sağlama konusunda kamu düzenleyici rolünü yerine getirme konusundaki titizlikleri için teşekkür ediyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

İngiltere Hemşirelik ve Ebelik Konseyi Direktörü Emma Broadbent;

“Ortak akıl gerektiren bu değişiklikler Nursing and Midwifery Council’in daha iyi ve daha güvenli bakım için vermiş olduğu taahhüt ile aynı doğrultudadır ve sadece doğru becerilere, bilgiye ve İngilizce hakimiyetine sahip hemşirelerin, ebelerin ve bakıcıların yeni ya da tekrar kayıt yaptırabilmelerine olanak sağlamaya devam edecektir” dedi.

Bu değişiklik 28 Ocak 2020’den itibaren yürürlüğe girecek. Yeni gereklilikleri kapsayan, geçtiğimiz iki yıl boyunca elde edilen OET sonuçları da düzenleyiciler tarafından ayrıca değerlendirilecektir.

Leave a Reply

OET Sınav Kaydı

🧾 BİLGİ İSTE