İngiltere Üniversiteleri ve Dil Okulları Resmi Başvuru Merkezi

OXFORD ÜNİVERSİTESİ BAŞVURU SÜRECİ

OXFORD ÜNİVERSİTESİ

University of Oxford; 38 farklı kolejden ve oluşur ve dünyanın önde gelen üniversitelerinden biridir. University of Oxford, araştırma ve öğrenimde mükemmelliği hedefleyen Russell Group üyelerinden biridir.

İstikrarlı bir şekilde dünyanın en iyi 10 üniversitesi arasındaki yerini koruyan University of Oxford, THE World Rankings sıralamasına göre İngiltere ve Avrupa’nın en iyi üniversitesidir. Tüm İngiltere üniversiteleri değerlendirildiğinde en nitelikli akademisyen ekibine ve araştırma kalitesi ölçeğine göre en başarılı üniversite olma derecesine sahiptir.

Oxford Üniversitesi Richard Dawkins, Stephen Hawking, Tim Berners, Oscar Wilde, J.R.R Tolkien gibi bilim ve sanat dünyasının önemli isimleri yanı sıra David Cameron, Margaret Thatcher, Theresa May, Indira Gandhi gibi önemli siyasi figürleri de yetiştirmiştir.

Başvuru Süreci

Oxford Üniversitesine kabul alabilmek için giriş şartlarını yerine getirmeniz, zorluğuyla meşhur mülakat sorularını yanıtlamanız ve kabul sınavlarını geçmeniz gerekir. Oxford’a başvurmak için son başvuru tarihi 15 Ekim’dir.

Belirli bir üniversiteye başvurmanız tavsiye edilse de açık başvurular da yapılabilmektedir. 38 kolejden herhangi birini seçebilir ya da “Open Admission” adı verilen açık başvuru yaparak, üniversite komitesi tarafından bir koleje yerleştirilmeyi bekleyebilirsiniz.

Seçim yaparken öğrenciler, istedikleri bölümün üniversitede yer alıp almadığını, üniversitenin akademik tarihini ve kişisel ilgi ve hobilerine yakın olup olmadığını öğrenmelidir. Tüm kolejler lisans veya yüksek lisans bölümleri sunmadığından ön araştırma başvuru adımında oldukça önemlidir.

Başvuru adımları;

 1. Kabul Alma Sınavları

Öğrenciler ilk olarak kabul alma testine girmek zorundadırlar. Bu testler öğrencinin nasıl düşündüğünü gözlemlemek için yapılan sınavlardır. Başvuracağınız bölüme göre girmeniz gereken sınavlar değişecektir;

 • Physics Aptitude Test (PAT)
 • Thinking Skills Assessment (TSA) Oxford
 • Mathematics Admissions Test (MAT)
 • National Admissions Test for Law (LNAT)
 • The History Aptitude Test (HAT)
 • English Literature Admissions Test (ELAT)
 • Classics Admissions Test (CAT)
 • Modern Languages Admissions Test (MLAT)
 • The BioMedical Admissions Test (BMAT)

 

 1. UCAS

Tüm İngiltere üniversiteleri, uluslararası lisans başvurularını UCAS (Universities and Colleges Admission Service) sistemi üzerinden alır.

Study in UK’in tecrübeli üniversite danışmanları, başvuru süreciniz boyunca size yol gösterir. Resmi bir UCAS başvuru merkezi olan Study in UK’den danışmanlık hizmeti alıyor olmanız sizlere bu süreçte avantaj sağlar.

İlk testi geçen adayların UCAS sistemine kaydolup, istenilen bilgi ve dosyaları yüklemeleri gerekmektedir.

 

 1. Mülakatlar

Üniversite, mülakatları “bir öğrencinin Oxford’da gelişme potansiyeli hakkında incelikli bir anlayış oluşturmanın önemli bir parçası” şeklinde açıklıyor. Başvurduğunuz bölüme ne kadar ilgi duyduğunuzu açıklamanız ve hedeflerinizi en iyi şekilde açıklayabilmeniz oldukça önemli. Adaylar için en kritik ve zorlu adım mülakatlardır.

 

Önemli adımlar;

Niyet Mektubunuz, CV’niz, Referans mektubunuz ve başvuru formlarınız, yetkili danışmanlarımız tarafından incelenip, belirli kontrol aşamalarından geçmelidir.

Tüm İngiltere üniversitelerinde niyet mektubuna büyük bir önem verilir ve bu durum Oxford için de geçerlidir. Başvurduğunuz bölüm ile ilgili akademik kökeninizi ve hem pratik hem de teorik anlamda sahip olduğunuz deneyimi vurguladığınızdan emin olun.

Niyet mektubunuz mülakat sırasında kabul öğretmenleri tarafından kılavuz olarak kullanılacaktır, bu nedenle her detaya hâkim olduğunuzdan ve yazdığınız şeyler hakkında güvenle konuşabildiğinizden emin olun. Akademik notlar önemlidir, ancak yalnızca yüksek notlar mülakatta başarılı olacağınızı garanti etmeyecektir bunun yanı sıra projeleriniz ve sosyal aktiviteleriniz de etkili olacaktır.

1 Response
contact_small.png