İngiltere Üniversiteleri ve Dil Okulları Resmi Başvuru Merkezi

SAT Sınavı Başvuru ve Hazırlık Merkezi

SAT testi nedir ne için yapılmaktadır?

Açılımı “Scholastic Aptitude Test” olan bu sınav, Amerika’daki yüksekokul ve üniversitelere girişte uygulanmaktadır. Amerikan vatandaşları yanında yabancı uyruklu vatandaşlar da  bu sınava tabi tutulmaktadır.

SAT testinin içeriği nasıldır?

SAT iki ayrı sınavdan oluşmaktadır, SAT 1(Reasoning Test) ve SAT 2(Subject Test) SAT sınavını oluşturmaktadır.

SAT 1  (Reasoning Test)

Genel olarak öğrencinin sayısal ve sözel zekasını ölçer. 3 saat 45 dakika süren çoktan seçmeli bir sınavdır.

Bölümler

Mathematics  (Matematik – Geometri)

Kendi içinde de iki bölüme ayrılan bu bölümde hesap makinesinin kullanılabildiği (Calculator) ve kullanılamadığı (No Calculator) bölümleri vardır. Calculator bölümü 38 sorudan oluşup 55 dakika sürerken No Calculator bölümü ise 20 sorudan oluşur ve 20 dakikadır.

Critical Reading  (İngilizce sözel-eleştirel okuma)

Bu bölümdeki okuma parçaları çoğunlukla bilimsel makalelerden oluşur. Okuma becerinizin yanında zamanı da iyi kullanmalısınız ayrıca uzun cümleler ve ileri düzey kelimeleri anlayabilecek düzeyde olmalısınız. Reading bölümü 52 soru 65 dakikadır.

Writing  (Kompozisyon)

Zamanı iyi kullanabilmeniz ve doğru bir gramerle kompleks cümleler kurabilmeniz beklenir. 50 dakikada 600-700 kelime yazmanız istenirken bu bölümden puan almanızı bazı okullar ve bölümler özellikle istemektedir.

SAT 2  (Subject Test)

1 saat süren SAT 2 testi çoktan seçmeli olup öğrencinin özel olarak ilgilendiği akademik konu üzerine bilgisini ölçmeyi amaçlar.

Başlıca konular(subjects) şunlardır:

  • Tarih,
  • Matematik,
  • Kimya, Fizik, Biyoloji,
  • Fransızca, Almanca, İspanyolca, İtalyanca, Latince, Japonca, Çince, Edebiyat.

Pek çok üniversite SAT 1 ve SAT 2 iki sınavı da birden talep ederken bazı üniversiteler yalnızca birini talep edebilir.

SAT Sınav Tarihi                Son Başvuru Tarihi          Sonuç Açıklanma Tarihi                SAT Sınav İçeriği

11 Mart 2023                                     24 Şubat 2023                                     Nisan 2023                                                                  SAT

6  Mayıs 2023                                   21 Nisan 2023                                      Haziran 2023                                                               Subject Tests only

3 Haziran 2023                                 19 Mayıs 2023                                      Temmuz 2023                                                           SAT Subject T.

 

Sınav merkezleri hakkında bilgi almak için danışmanlarımız ile iletişime geçebilirsiniz.

SAT Özel Dersleri

SAT dersleri uzmanlık gerektiren, sürekli öğrenci gelişiminin izlenmesi gereken programlardır. SAT 1 ve SAT 2 için gerekli hazırlık sürecini alanında başarılı öğretmenlerimiz ile yapabilirsiniz. Teklif Al→

SAT Deneme Sınavları

SAT sınav tarihinizi planlarken hazırlık sürecinizi de planlamanızı öneririz. Hazırlık planınızda en büyük rol deneme sınavlarıdır. Sınavınızı SAT alanında başarılı öğretmenlerimiz eşliğinde yapıyor sonucunuza göre hazırlık planı öneriyoruz. Teklif Al →

SAT Danışmanlığından Yararlanın

SAT hakkında bilgi almak için danışmanlarımız ile iletişime geçebilirsiniz.

contact_small.png