İngiltere Üniversiteleri ve Dil Okulları Resmi Başvuru Merkezi

UNIVERSITY OF OXFORD

University of Oxford en eski üniversitedir,  38 özerk yüksekokul ve 6 özel kolejden oluşur ve dünyanın en önde gelen üniversitelerinden biridir. University of Oxford, araştırma ve öğrenimde mükemmelliği hedefleyen Russell Group üyelerinden biridir. Bunun yanı sıra Avrupa Üniversiteleri Birliği olan Coimbra Group, Avrupa Araştırma Üniversiteleri Birliği üyelikleri ve Europaeum çekirdek üyeliği de bulunmaktadır.

İstikrarlı bir şekilde dünyanın en iyi 10 üniversitesi arasındaki yerini koruyan University of Oxford, THE World Rankings (2014-15)’e göre İngiltere ve Avrupa’nın en iyi üniversitesidir. Tüm İngiltere üniversiteleri değerlendirildiğinde en nitelikli akademisyen ekibine (Complete University Guide, 2014) ve araştırma kalitesi ölçeğine göre en başarılı üniversite olma derecesine sahiptir (REF 2014). Ek olarak 3 ve üzeri not ortalamasına sahip öğrenci yoğunluğu dikkate alındığında yine listenin en başında yer almaktadır.

University of Oxford’u benzersiz yapan bir diğer özelliği ise lisans öğrencilerine, kendi alanlarındaki bir profesörden bire bir özel ders vermesidir.  Oldukça geniş eğitim olanakları bulunan üniversite İngiltere Kütüphanesi’nden sonra ülkenin en büyük kütüphanesi olan Bodleian Kütüphanesi’ne de ev sahipliği yapmaktadır. Öğrencilerin ise 1/3’ünü ise 140’tan fazla ülkeden gelen yabancı öğrenciler oluşturur.

En popüler bölümleri Hukuk, Beşeri Bilimler ve MBA programlarından oluşmaktadır.

Uluslararası Öğrencilere Yönelik Hizmetler

Uluslararası öğrencilere yönelik hizmetlerden genellikle Oxford Uluslararası Öğrenci Ofisi sorumludur. Bu ofis hem eğitim ve vize dahil olmak üzere İngiltere’de yaşam konusunda öğrencilere destek olurken hem de öğrenci mülakatları ve onların oryantasyon programından sorumludur. Uluslararası öğrencilere dil eğitimi desteğini ise Oxford Dil Merkezi sağlar. Diğer tüm konularda uluslararası öğrencilerin, fakülte yönetimine başvurması beklenir.

Konaklama

University of Oxford bünyesindeki 38 yüksekokulun hepsi, tüm birinci sınıf lisans öğrencilerine konaklama garantisi sunar.

Bütün yüksekokullar öğrencilere yemek salonu, şapel, kütüphane, bar, ortak salonlar, lisans öğrencileri için ayrılmış 200-400 kişilik odalar sunar. Kampüs binaları ortaçağ mimarisinden modern yapılara kadar birçok çeşitli tarzda hizmet vermeye devam etmektedir.

Lokasyon

Üniversite, İngiltere’nin güneyindeki Londra’ya 90 dakika mesafede olan Oxford kentinde bulunur. Yaklaşık 150.000 nüfusu ile kent, yüzyıllardı öğrenci şehri olarak kalmayı başarmıştır. Şehrin önemli bir kısmı üniversiteye ait olduğu için öğrenciler birçok alanda özel indirimden yararlanma hakkına sahiptir.

Şair Matthew Arnold’un “rüya gören kuleler kenti” olarak bahsettiği Oxford, mimari yapıları ile İngiliz mimari tarihinin aynası gibidir. Anglosaksonlar’dan günümüze İngiliz mimarisinden izler görmek mümkündür.

contact_small.png